Судећи по страницама британских новина, главни циљ британских подморница је, како наводи Хрољенко, Русија.
У структури програма „Тридент“ (најскупљи елемент британских оружаних снага) постоје четири атомске подморнице, а свака од њих може да носи до 16 међуконтиненталних балистичких ракета „тридент Д5“ с нуклеарним и термонуклеарним бојевим главама. Њихов домет је око 10.000 километара. Носачи ракета се налазе на западној обали Шкотске.
Цена једне подморнице је више од милијарду фунти стерлинга. Временом програм постаје све скупљи, а корист од њега није очигледна. Британски парламент је упркос томе прошлог лета гласао за модернизацију „нуклеарног штита“. Планирано је да се од 2030. године постојеће подморнице замене новим стратешким подводним носачима ракета класе „суксесор“.
Британско министарство одбране већ је закључило уговоре о изради ових подморница у укупној вредности од 79 милиона фунти.
Русија не може да освоји Европу (или Америку) инвазијом и окупацијом. То је потпуно очигледно, јер је бесмислено, истиче Хрољенко.
И Русија није исто што и Фокландска острва. Ако се Лондон хвали својим нуклеарно-превентивним правом, право је време, сматра аналитичар, да се подсетимо слабости острвске британске територије, која и сама може да буде „буквално збрисана одбрамбеним ударом“.
Спречавање нуклеарног сукоба је основа руске војне политике, а Војна доктрина Руске Федерације садржи одредбу о употреби нуклеарног оружја као одговор на агресију против ње или њених савезника уз примену оружја за масовно уништење, као и у случају агресије на Русију уз примену конвенционалног оружја, када је под претњом само постојање државе. Да ли за то знају у Лондону?
Морнаричка доктрина Русије издваја Арктик као један од два приоритетна правца. Разумљиво је да би у случају нагле војне ескалације британски нуклеарни носачи ракета у Баренцовом мору за Северну флоту Русије били примарни циљеви.
Неразумно насилно плашење није у складу с британским националним интересима. Очигледно је да на међународној сцени Лондон треба да одбаци атавистичке империјалистичке амбиције и да се понаша рационалније, опрезније, сматра Хрољенко.
Запад као оправдање за своје агресивне инстинкте увек проналази идеолошку основу. Паралелно с ратоборним изјавама Лондона амерички политички лист „Хил“ објавио је јуче огроман чланак Александра Вербшоуа и Френка Роуза на тему: „Како треба да одговоримо непоправљивој Русији“.
Према ауторима овог текста, списак одговора подразумева: да се убеде савезници из НАТО-а да широкогрудо одреше кесу, да се убрза модернизација америчких нуклеарних и ненуклеарних крстарећих ракета из ваздуха великог домета, да се омогући продаја савезницима америчких ракета класе „ваздух-земља“ с инерцијално-сателитским навођењем и крстарећих ракета „томахавк“, да се рашире системи одбране САД и НАТО-а ради супротстављања крстарећим ракетама у случају сукоба с Русијом, да се подсети Русија да је НАТО нуклеарна алијанса.
Русија никада и никоме није претила ограниченим нуклеарним ратом, због тога је посебно приметно да амерички идеолози повећања продаје оружја немају високо мишљење о уму и људском достојанству европских савезника. Ипак, агресивни маркетинг доноси приходе, продају се чак и ловци пете генерације Ф-35, а то је најважније, додаје аналитичар.