Герасимов је навео да је један од фактора повећања напетости у Европи распоређивање на том континенту система противракетне одбране НАТО-а који су подигнути на ниво почетне оперативне готовости.
У састав ПРО улази копнени противракетни комплекс „Егис ашор“ у Румунији, радови су фокусирани на распоређивање америчких ракета-пресретача на територији Пољске до 2018. године.
„На бази ПРО у Румунији распоређени су универзални лансирни системи са којих могу да се изводе лансирања не само ракета пресретача већ и крстарећих ракета ’Томахавк‘. Планирано је да исти овакви системи буду постављени у Пољској. То ће довести до тога да се на мети крстарећих ракета нађу сви стратешки објекти који се налазе у европском делу Русије“, рекао је он.
Герасимов је навео да Русија предузима потребне мере за парирање овој претњи, „али да је најважније да Европа неће постати безбеднија након распоређивања елемената ПРО“.
НАТО повећава офанзивно наоружавање и појачава војну инфраструктуру дуж руске границе.
„По свим линијама раздвајања између Русије и НАТО-а нагомилава се офанзивно оружје. Повећавају се могућности аеродрома и лука. Стварају се центри за чување залиха материјалних средстава. То ће омогућити Алијанси да оперативно повећа своју групу на рачун пребацивања у регион снага за брзо реаговање НАТО-а“, изјавио је он.
Герасимов је објаснио да песимистични сценарији односа Москве и Алијансе предвиђају мере обуздавања од стране Русије.
„Постоје несугласице, пре свега између Русије и НАТО-а, и оне настављају да се погоршавају. Дешава се даље ширење Алијансе, чува се његова велика војна делатност на источном ободу. Русија ће морати да реагује на ситуацију и предузме потребне мере за обуздавање (претњи)“, рекао је он.
Он је додао да се односи између Русије и НАТО-а у овом тренутку налазе на најнижој тачки од завршетка Хладног рата.