Велики резови су објављени још у марту.
„Намеравамо да предложимо пројекат смањења стране помоћи. Наш принцип је јасан: трошити мање новца у иностранству, а више овде“, рекао је у програму „Фокс њуза“ шеф администрације за буџет Беле куће Мик Малвани.
Тада је администрација Доналда Трампа саопштила да намерава да смањи за 50 одсто финансирање програма Уједињених нација. Велико буџетско реструктурирање је Трампу било потребно како би повећао војни буџет за 54 милијарде долара, тј. да замени „меку силу“ „суровом“. У том смислу, ракетни напад на авио-базу сиријске авијације и коришћење „супербомби“ у Авганистану изгледали су као повод за раст војних буџетских расхода: искористили су своје оружје и сада им је потребан новац за нове ствари.
Бројни амерички медији такође су навели да средства која се уштеде могу да оду на изградњу зида на граници са Мексиком, иако је Трамп раније намеравао да изгради овај зид на рачун самог Мексика.
„То ће ставити тачку на техничке експерименте Ју-Ес-Ејда и, по мом мишљењу, то ће бити катастрофа. Предвиђам да ћемо платити цену. Платићемо цену лоше промишљених и непромишљених одлука“, цитира „Форин полиси“ Ендруа Нациоса, бившег администратора Ју-Ес-Ејда за време председника Џорџа Буша Млађег.
Укупно смањење буџета ће износити око 5 милијарди долара — са око 17 на 12 милијарди. Расходи ће се смањити неравномерно. Расходе за Европу и Евроазију Трамп планира да смањи за више од пола — са 853 милиона на 363. У Потпуности ће бити прекинута помоћ Пољској, Азербејџану и Белорусији. За 41 одсто смањиће се помоћ Грузији, за 47 одсто Молдавији и за 69 одсто Украјини.