Велика је потражња за песком широм света. У неким деловима планете људи чине велике напоре како би стигли до златних зрна.
У Индији мафија застрашује локално становништво како би извлачила и одвозила овај материјал, док су у Мароку и на Карибима честе крађе са плажа.
Песак је материјал који се највише експлоатише, а према програму Уједињених нација, песак и шљунак обухватају 85 одсто свих експлоатисаних материјала на глобалном нивоу.
Како пише „Економист“, многи градови су изграђени захваљујући песку, а неки и на њему. Већина овог материјала се користи у грађевинској индустрији за прављење бетона и асфалта. Зато не чуди што је Азија највећи потрошач песка на свету. Кина обухвата половину светске потражње за песком, што одражава брзину изградње земље. Влада процењује да је између 2011. и 2014. изграђено 32,2 милиона кућа и 4,5 милиона километара пута.
Песак такође има индустријску намену — служи за израду стакла, електронике, помаже при екстракцији уља.
Песак из пустиња неупотребљив
Велике количине песка обично се бацају у море како би се формирало копно. Сингапур је, на пример, од шездесетих година прошлог века проширио површину земље за више од 20 одсто управо на овај начин.
Малдиви и Кариби користе песак како би издигли своја острва услед пораста нивоа мора.
УН предвиђају да ће до 2030. године у свету постојати више од 40 „мегаградова“ који ће бити дом за више од 10 милиона становника, што значи да ће бити потребна изградња више станова и инфраструктуре. И ниво мора наставиће раст, тако да ће песак бити још траженији.
С обзиром на то да се чини као да је песак свеприсутан у природи, а посебно у пустињама, поставља се питање како је могуће да постоји његов недостатак.
Пустињски песак превише је „гладак“, па се углавном не може користити за комерцијалне сврхе. Осим тога, близина извора песка градилиштима веома је важна, јер иако је песак релативно јефтин, његов транспорт на великим удаљеностима није економичан. Наравно, осим ако немате прилично дубок џеп, а пример таквих земаља су Сингапур и Катар, велики светски увозници песка. За градњу торња Бурџ Калифа у Дубаију увезен је песак чак из Аустралије.
Већина земаља има правила о томе где и колико песка може да буде минирано.
Ипак, непромишљена потражња изазвала је уносну незакониту трговину у многим земљама у развоју. Резултат је брже минирање постојећих депозита него што може природно да се надопуњава, а то штети околини. Проређивање обала негативно утиче на плаже.
Срећом, постоје замене за песак: асфалт и бетон могу да се рециклирају, куће могу да се граде од сламе и дрвета, а блато може да се користи за крчење.
У богатим земљама, владе заговарају коришћење других материјала који могу да замене песак.
У Великој Британији рециклирана је готово трећина свих стамбених материјала који се користе од 2014. године. Сингапур планира да се ослони на холандску стручност и систем који мање зависи од песка.
Извор: Кликс