„Додатни дестабилишући фактор у региону, који су прошле године усвојили Вашингтон и Сеул у складу са изопаченом логиком о стварању глобалног ракетног одбрамбеног система, одлука је о размештању елемената америчке противракетне одбране ТХААД на територији Јужне Кореје“, рекао је Гатилов.
Он је истакао да је Русија у више наврата говорила да такав корак „најблаже речено, неће изазвати одушевљење у Пјонгјангу, и подрива постојећу војну равнотежу у региону“. Русија је такође негативно оценила тај корак.
„Још једном позивамо САД и Републику Кореју да поново размотре његову оправданост, а остали региони да не подлежу искушењу да се прикључе таквим дестабилишућим напорима“, истакао је Гатилов.
Он је додао да је денуклеаризација Северне Кореје немогућа без нормализације политичке ситуације, напуштање повећавања војне инфраструктура и смањења обима војних вежби.
„Важно је да се приступи решавању ситуације у контексту читавог комплекса питања, чиме би се створили услови за денуклеаризацију Северне Кореје. Ово је немогуће без нормализације укупне војно-политичке ситуације, напуштања повећавања војне инфраструктуре, смањења текућих војних вежби, формирања атмосфере поверења између земаља у региону“, рекао је представник Русије у УН.
Он је нагласио да не постоји алтернатива политичком решењу нуклеарног питања на Корејском полуострву.
Гатилов је додао: „Ми смо уједињени у осуди провокативне ракетне и нуклеарне активности Пјонгјанга која је у протеклих годину и по дана добила опасну динамику“.
Он је уверио да Русија „схвата осећања наших суседа када се нека ракета без најаве лансира са севернокорејске територије“, доводећи у опасност животе.
„Ми не толеришемо такве активности Северне Кореје, што потврђује и наша подршка одговарајућих санкција резолуције Савета безбедности УН“, додао је Гатилов.
„Свима би требало би да буде јасно да је мало вероватно да ће се Северна Кореја одрећи нуклеарног оружја, све док буде осећала директну претњу својој безбедности. Јер управо тако Северна Кореја процењује редовне велике маневре и војне вежбе САД и њених савезника у региону, као и правац америчке поморске флоте“, истакао је Гатилов.
„Потребно је тражити канале комуникације са руководством Северне Кореје, позивати га на суштински дијалог о нуклеарним и ракетним питањима. Недавни догађаји су показали да се ситуација у региону никако не сме занемарити. Како се каже ’боље лош мир него добра свађа‘“, нагласио је Гатилов.
Он је изразио спремност за „блиску сарадњу са свим партнерима зарад што скоријег решавања нуклеарних и других питања Корејског полуострва“.