У саопштењу Беле куће о главним Трамповим заслугама на месту председника стоји да је он „још више изоловао Сирију и Русију у УН својом успешном дипломатијом са председником Кине Си Ђинпингом“.
Речи о „изолацији Русије у УН“, нису прошле незапажено у Москви.
Политиколози сматрају да таква саопштења америчке администрације немају везе са реалношћу и да их не би требало узимати озбиљно.
„Американци нас виде као неку ’синусоиду‘. Када су код њих избори, онда је Русија за њих велика, моћна земља, која им бира и ’именује‘ председника и слично. Затим, ако им то одговара виде нас и као земљу ’поцепану на комадиће‘, која се налази на ’маргинама историје‘. Такве изјаве не би требало негирати, а такође не би се требало са њима ни спорити — требало би их просто прихватати са осмехом. То је као и код уметника, увек се може рећи да ’он то тако види‘“, каже за Спутњик политиколог, стручњак за америчка питања Михаил Синељников Оришак.
Огласили су се и бројни руски политичари. Бивши заменик генералног секретара УН, а актуелни председник Савета за међународну сарадњу у Друштвене коморе Русије Сергеј Орџоникидзе сматра да је Русију немогуће изоловати у УН, а да су такве изјаве дилетанство представника САД.
„Само дилетанти у спољној политици могу да мисле да је Русију могуће изоловати у УН“, рекао је он.
Председник Одбора за информациону политику Савета федерације Алексеј Пушков сматра да је Трампова жеља да изолује Русију осуђена на пропаст. Он је навео да нова америчка администрација, дајући таква саопштења, иде путем бившег председника САД Барака Обаме, а такође је изјаве о „изолацији Русије у УН“ назвао „самообманом“ и „немогућом мисијом“.
Заменик председника Комитета савета Федерације за одбрану и безбедност Франц Клинцевич сматра да за првих 100 дана на власти Трамп није учинио ниједан стварни корак којим би побољшао руско-америчке односе. Он такође наводи да се ни о каквој изолацији Русије не може говорити, истичући да је то „немогуће“.
Осим тога, он сматра да је напад САД на сиријску ваздухопловну базу Шајрат готово у потпуности распршио наде за заједничке акције Русије и САД у борби против радикалног исламског тероризма.
Клинцевич је такође оценио да Трамп не само да није успео да превазиђе антируски тренд спољне политике који је наследио од претходне администрације, већ није ни покушао то да учини.
„Сада неће бити преувеличавање ако га назовемо још ’већим католиком од папе римског‘ — по степену русофобије Доналд Трамп је далеко испред свог претходника. Моје предвиђање које се тиче будућности није испуњено оптимизмом: може бити још горе“, закључио је Клинцевич.