Коалиција између Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) и Моста је раскинута. Пошто је хрватски премијер Андреј Пленковић разрешио три Мостова министра, Влаха Орепића, Славена Добровића и Анту Шпрљу, остала четворица су поднела оставке.
Сукоб у коалицији покренут је због сумњи да је министар финансија Здравко Марић имао удела у прикривању информација о стању у хрватском трговинском гиганту „Агрокор“, за који је Марић некада радио.
Претходно су, на телефонској седници владе, смењени потпредседник владе из Моста и министра управе Ивана Ковачића, као и десет Мостових државних секретара.
Према речима председника Српског народног већа и председника Главне скупштине Самосталне демократске српске странке (СДСС) Милорада Пуповца, хрватска влада није пала, већ је одлука премијера Пленковића да разреши Мостове министре изазвала њену дубоку кризу.
„Премијер Пленковић наставља са потезима да стабилизује своју владу и формира нову већину у парламенту“, каже Пуповац.
У том смислу је разговарано и са заступницима Самосталне демократске српске странке, као и са осталим заступницима националних мањина, али и са другим политичким странкама.
Став СДСС-а гласи:
„Уколико је могуће сачувати стабилност владе, а према садашњим показатељима то је могуће, СДСС ће суделовати у стабилизирању владе и у формирању нове саборске већине“, каже Пуповац за Спутњик.
Према речима оснивача и заступника опозиционог Живог зида, Ивана Пернара, ванредних избора у Хрватској ће бити.
„Ова влада није способна ни за шта. То је једно расуло и једино што их веже заправо је жеља за влашћу“, каже Пернар.
На ванредним парламентарним изборима септембра прошле године ХДЗ је с коалиционим партнерима освојио 61 од укупно 151 посланичког места у Сабору. Аналитичари сматрају да, после промена у посланичким клубовима, Пленковић може да рачуна на 56 до 58 посланика ХДЗ без коалиционих партнера.
За Владу је потребна подршка најмање 76 посланика, а у медијима се оцењује да би Пленковић уз помоћ неколико мањих странака и представника мањина могао да обезбеди крхку већину, али питање је колико ће таква влада трајати.