Фотографију је снимио Јевгениј Халдеј, први ју је објавио совјетски часопис „Агањок“ 13. маја 1945, а сама фотографија заправо представља репризу постављања оригиналне заставе, коју је на Рајхстаг поставио војник Михаил Мињин у 22 часа и 40 минута.
Током ноћи Црвена армија је водила жестоке борбе у берлинском Владином кварту (у немачким оперативним документима „Цитадела“), а у једном тренутку нацисти су успели да скину заставу коју је Мињин поставио.
Халдејева фотографија настала је 2. маја 1945, када се он попео на зграду и снимио двојицу војника, Грузина Мелитона Кантарију и Руса Михаила Јегорова, који су поставили заставу СССР-а коју је сашио Халдејев ујак. Уз фотографију америчких маринаца који постављају америчку заставу на острву Иво Џима, Халдејева фотографија је најупечатљивија фотографија Другог светског рата.
Поред ове, чувене су Халдејеве фотографије са Нирнбершког процеса. После рата, Халдеј је једно време радио за совјетску агенцију ТАСС, а од 1948. до 1959. радио је као слободан фото-репортер за бројне совјетске часописе, бележећи својим фотографијама свакодневни живот.
Од 1959. до пензионисања 1970. радио је у московском дневном листу Правда.
Године 1984. објавио је збирку својих ратних фотографија под називом „Од Мурманска до Берлина“, својеврсну биографију испричану фотографијама.
Међународну потврду своје славе као ратног репортера на Западу је стекао после 1990, када су у више западних метропола организоване изложбе његових ратних фотографија.