Руски сенатор Алексеј Пушков назвао је преговоре Путина и Меркелове „заокретом после дужег времена“, иако су обе стране задржале своје раније позиције.
Подсећања ради, последњи билатерални састанак двоје лидера одржан је 10. маја 2015. године, током посете Меркелове Москви.
Као главне резултате разговора у Сочију руски политичари и аналитичари издвајају заједничке циљеве у борби против међународног тероризма, као и потврду да Мински споразуми немају алтернативу, када је реч о решавању ситуације у Украјини.
Такође, посету Ангеле Меркел Русији и разговор са руским председником, који је она назвала конструктивним, многи сматрају делом њене предизборне кампање.
„Меркелова жели да изглади односе са Русијом како јој Москва не би ’помрсила конце‘ током предизборне кампање. Због тога је Русија сада постала њен конструктивни партнер, јер сви на Западу сматрају да је Русија у стању да се активно меша у изборе разних земаља. Сада се дигла бука у целој Европи око тога да Руси подржавају Ле Пенову у Француској. У Немачкој ситуација није баш најјаснија, а Меркелова не жели да има противнике на спољнополитичком плану, па управо због тога сада иде Русији ’низ длаку‘ и изјављује да је Русија конструктивна“, каже за Спутњик Андреј Манојло, доктор политичких наука и професор на Московском државном универзитету.
Осим тога, додаје политиколог, Немачка рачуна на то да ће на њеној територији доћи до историјског сусрета руског и америчког председника, Владимира Путина и Доналда Трампа, а да ће Меркелова бити посредник.
„Једна од кључних тема разговора била је и припрема сусрета у Хамбургу. ’Велика двадесеторка‘ ће се састати у јулу у том немачком граду, и сви су уверени да ће се баш у Хамбургу Путин и Трамп први пут лично срести. Пошто ће се то дешавати на територији Немачке, њој иде у прилог да Путин и Трамп одрже конструктиван дијалог, који ће се, како се то каже дипломатским речником, одржати у непоновљивој атмосфери, и да ће том приликом немачка канцеларка бити посредник и ’покровитељ‘ овог састанка. Због свега тога, Меркелова сада игра своју посебну игру“, каже Манојло.
Аналитичар истиче да је треће важно питање о којем су лидери Русије и Немачке разговарали — Украјина, где се ситуација погоршала и где се обе стране, Кијев и устаници самопроглашених народних република Доњецка и Луганска, спремају за нове сукобе.
Према његовим речима, Кијев и даље поступа како је навикао и довлачи тешко наоружање, а Меркелова то види. Сходно томе, додаје он, то остаје предмет спољнополитичке трговине, јер Меркелова не зна шта да ради са Минским споразумом — да ли треба да инсистира на његовом доследном спровођењу или не.