„Јасно је да се Европска унија суочава са великим изазовима. Међутим, Француска вероватно неће делити судбину Велике Британије“, рекао је Клинцевич, први заменик председника Одбора за одбрану и безбедност Савета федерације Русије. Макрон „покушава да привуче присталице своје противкандидаткиње Марин ле Пен, која је позвала на хитан развод од ЕУ“.
Клинцевич је истакао да политичари често користе сличне политичке намештаљке увођењем неких предизборних обећања својих противника за проширење сопствене базе.
„Сва предизборна обећања биће заборављена после избора, али ће остати основна идеја — интереси међународног финансијског капитала, што представља Макрон“, истакао је он.
Ови коментари дошли су након што је Макрон, који је на челу странке Напред, саопштио да би Европска унија могла да изгуби још једну чланицу уколико не спроведе опсежне реформе. Европска унија се тренутно бави преговорима о условима „брегзита“ са Великом Британијом, која је прошле године гласала за напуштање блока.
Макрон, који се сматра проевропским центристом, радио је као инвестициони банкар у банци „Ротшилд енд Си“. Затим је радио као министар економије, индустрије и дигиталних послова у администрацији председника Франсоа Оланда од 2014. до 2016. године.
Марин ле Пен критиковала је бившег инвестиционог банкара због његових блиских веза са бизнисом. „Свет финансија је још увек непријатељ народа. Али овај пут он има име, лице и странку. Дана 7. маја позивам вас да се супротставите финансијама и арогантном краљу новца“, рекла је Ле Пенова на митингу у понедељак.
Десничарска председничка кандидаткиња била је критична према Европској унији у њеном садашњем облику, рекавши да блок треба да буде замењен лабавијим савезом европских земаља које би могле да удруже напоре на пројектима који одговарају њиховим националним интересима.
„Главни проблем Европске уније је управо то што је постала готово тоталитарна“, истакла је она.
Макрон и Ле Пенова ће се међусобно суочити у другом кругу гласања планираном за 7. мај.