Делови мозаика Светих апостола Петра и Павла су освештани и унети у Храм, а одржан је и молебан.
Окупљенима се испред српске светиње у име патријарха Иринеја обратио митрополит Амфилохије, који се захвалио руском патријарху Кирилу, али и руском председнику Владимиру Путину, као и руској влади на помоћи у изградњи.
„Дужни смо данас да се сетимо свих оних који су на било који начин себе уградили у овај свети Храм Светога Саве; и народа српског, али и оних који ће себе тек уграђивати у храм, који ће нам откривати лепоту лика Божијега и светлост његову кроз лепоту овога храма“, поручио је он.
Потпредседник српске Владе Ивица Дачић се такође захвалио Руској Федерацији, која је донела одлуку да помогне завршетак храма.
„Ми смо сада на пола пута у реализацији овог посла, али желим да још једном у име српске Владе, у име државе Србије изразим велику захвалност Руској Федерацији, јер је на основу декрета председника Владимира Путина донета оваква одлука. Желим да се захвалим руској Влади, Министарству културе и Министарству спољних послова и Руској православној цркви зато што ћемо овде још једном показати све наше заједништво, јединство са руским народом и државом. То је не само порука за нас Србе, да овај храм буде место нашег јединстава и заједништва у будућности, да вечно негујемо братство и пријатељство са Руском Федерацијом у овим немирним временима, када су нам пријатељи преко потребни“, рекао је Дачић
Он је поновио речи српског премијера Александра Вучића да ће српска влада финансирати завршетак изградње храма.
„Нећемо ући у следеће столеће а да га не завршимо“, рекао је Дачић.
Окупљеним верницима се на крају обратио и члан Руске академије уметности и народни уметник Русије Николај Мухин, који је захвалио Богу „што нећемо још дуго чекати завршетак улепшавања Храма“.
„Пројекат је сада дошао до практичне реализације. Током овог месеца кренућемо са израдом, односно постављањем мозаика. Ако Бог да, а ми ћемо се потрудити, све ћемо да завршимо до краја 2019. године. А потрудићемо се и да завршимо олтар, јер како каже митрополит Амфилохије, олтар је срце храма“, рекао је Мухин.
Он је посебно захвалио компанији „Гаспормњефт“ која је нашла средства за израду мозаика.
Током дана Београђани ће имати јединствену прилику да виде делове мозаика пре него што почне њихово постављање у куполу цркве.
Десет тона мозаика „Вазнесења Христовог“, упакованог у 62 палете, прошло је од московског атељеа највећег руског иконописца Николаја Мухина кроз Русију, Белорусију, Пољску, Словачку и Мађарску, да би крајње одредиште нашло у нашој земљи.
Мозаик са ликом Христа Спаситеља, површине 1.230 квадратних метара, пречника 30 метара и тежине 40 тона, у куполу Храма уградиће руско-српски тим, а почетак радова очекује се наредних дана.
Посао вредан четири милиона евра, који финансира „Гаспромњефт“, требало би да буде завршен до краја године.