„Педесет један камион с храном и лековима обезбеђивала је војна полиција Оружаних снага Русије. Безбедност конвоја контролисале су и четири беспилотне летелице“, рекао је Рудској.
Терориста је, према његовим речима, предат сиријској служби безбедности.
Рудској је, такође, истакао да ће владине снаге у Сирији, уз подршку руске авијације, главне снаге усмерити на напредовање код Палмире и деблокирање Дејр ел Зора.
„Главни напори ће бити усмерени на офанзиву источно од Палмире и касније деблокирање града Дејр ел Зор који је више од три године под опсадом терориста, као и на ослобађање северо-источних територија у провинцији Алеп дуж реке Еуфрат“, рекао је Рудској.
Зоне безбедности омогућавају борбу против ДАЕШ-а
Говорећи о Меморандуму о зонама безбедности у Сирији, Рудској је истакао да је делатност руске авијације у овим зонама прекинута 1. маја у поноћ, у складу с тим документом.
Он је навео да ће „успостављање зона деескалације омогућити владиним снагама да ангажује знатан број војника“ и додао да ће руска авијација наставити да пружа подршку сиријским оружаним снагама у уништавању терористичких формација ДАЕШ-а.
Према његовим речима, у четири зоне безбедности у Сирији налази се око 42.000 бораца, а највише их је на југу земље, око 15.000.
Према његовим речима, у првој зони је 14,5 хиљада бораца, у другој до три хиљаде, у трећој девет хиљада, а у четвртој до 15.000 људи.
„Четврта је на југу Сирије, у провинцијама Дејра и Кунејтра које се граниче с Јорданом. Ову зону контролишу углавном одреди такозваног ’Јужног фронта’, чији је укупан број око 15.000 људи. У тој области живи око 800.000 цивила“, рекао је Рудској и додао да Меморандум потписан у Астани допушта могућност формирања додатних зона безбедности.
Ускоро споразум Москве и Вашингтона
Рудској је истакао да ће Министарство одбране Русије ускоро с представницима америчких оружаних снага разговарати о повратку на пуну реализацију Меморандума о спречавању инцидената у ваздушном простору Сирије.
„Овај споразум је делотворан инструмент за избегавање опасних инцидената у ваздуху. Након напада америчких крстарећих ракета на авио-базу Шаират руска страна је обуставила своје учешће у овом споразуму. Питање враћања Русије пуном учешћу у Меморандуму за спречавање инцидената у ваздушном простору Сирије биће тема билатералних контаката с америчким колегама у наредном периоду“, рекао је Рудској.