Свечаности су присуствовали и министар одбране Зоран Ђорђевић и начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић.
Николић је у обраћању указао на настанак и историју гарде и подвукао да је то јединица војничке части и војничких врлина која постоји готово колико и модерна српска држава.
„Великим жртвама и храброшћу изборено право српских устаника на оружје, оличено је у првој чети Гарде формираној у Пожаревцу, давне 1830. године“, казао је Николић.
Он је додао да многи историчари као документ који означава почетак стварања данашње модерне Војске, сматрају писмо Кнеза Милоша Обреновића упућено старешинама подручних нахија у ком тражи да му, по стасу и угледу, из задружних кућа одаберу најбоље момке за његову Гарду, те да их до Ђурђевдана пошаљу у Пожаревац.
Како је рекао поносни на своје претке, памтимо и поштујемо несаломиву снагу и вољу гардиста кроз ратове за ослобођење Србије, као и у оба светска рата.
„Гарда и данас успешно и високо професионално извршава постављене задатке у оквиру све три мисије Војске Србије, ослањајући се увек на своје часно наслеђе и поносно чувајући своју земљу. Ваш стројеви корак на парадама у Београду, Москви и Пекингу, достојанствено ступање и развијена застава Србије у рукама гардисте, испунила је поносом све наше грађане“, поручио је Николић гардистима.
Он је рекао и да је Гарда као огледало части, војничке вештине и беспрекорне спремности целе Војске Србије, са изванредним гардијским умећем прва слика наше земље и војске са којом се сусрећу гости Србије — државни званичници из целог света.
„Поносан сам што сам свој мандат председника Србије обављао окружен плавим гардијским униформама. Уверен сам да ћете, као припадници јединице која је у својој часној историји шест пута одликована орденом, наставити и у наредном периоду да одговорно и савесно извршавате све своје задатке. Наставите и даље да чувате част и углед Републике Србије и мир и безбедност њених грађана“, нагласио је Николић.
Одликовања су добили Прва, Друга, Трећа и Четврта бригада копнене војске, Мешовита артиљеријска бригада „Војин“, Речна флотила, Центар за примењену математику и електронику, Техничко-ремонтни завод „Чачак“ и Ваздухопловни завод „Мома Станојловић“.