Ова компанија поседују лиценцу за ископавања на територији која се налази 15 километара југоисточно од Приштине и коју, по зонама називају — „Сливово Гусане“ и „Пештер Гусане“.
„Аврупа“ је од 2010. године спроводила и истраживања о количинама сребра, олова и цинка под лиценцама које су се називале — Каменица, Главеј, у близини Старог Трга, Бајгора и Режанац.
Пројекте су спроводили и у Португалији и Немачкој.
„Бyрнкат“ је, са друге стране, вршио ископавања у, између осталог, Демократској републици Конго, Малију, Саудијској Арабији, Танзанији, Буркини Фасо, Ирској, Јужној Африци, Замбији, Индонезији, Гани и Казахстану.
„Програм ће се одвијати у три фазе, а под претпоставком континуираног успеха, циљ овог програма је да се најмање још 250.000 унци злата ископа из бројних — претходно откривених и нових локација која се налазе у близини садашњег налазишта и око њега“, наводе из „Аврупе“. У првој фази требало би да се, додају, изврши бушење 17 рупа укупне величине 5.700 метара. Уколико се пројекат и буде спровео у све три фазе, трошкови се процењују на 8,3 милиона долара, док ће ископавања у потпуности финансирати „Бyрнкат“.
„Програм бушења је осмишљен како би се њиме открили, разграничили и дефинисали високо оцењени ресурси злата (као што је дефинисано у студији за Пројекат Сливово — 5г/т злата или више), чиме би се дошло до економски исплативог решења овог рударског пројекта“, додају даље из „Аврупе“. Подсетимо, крајем марта још једна канадска компанија „Алтар рисорсес“ најавила је почетак ископавања на Косову — у Црепуљи на Северу, а ради истраживања количина олова, цинка и сребра на овом делу територије.
„Алтар“ је у међувремену саопштио и да је добио трећу лиценцу за исту територију, те је могућност ископавања проширена на већу површину — ка западу и северу.
Од косовских власти је ова канадска компанија лиценцу за рад на пројекту добила јуна 2012. године, да би бушења, узимање узорака и одређивања места будућих ископавања, чиме се мапирао терен — започели већ у 2014.
Бушења су завршена почетком 2015, након чега је „Аврупа“ маја 2016. саопштила процене ресурса, објавивши и Технички извештај. „Бyрнкат“ је потом сачинио предстудију изводљивости.
Извор: Коссев