Она меша поврће са малим количинама пиринча и пасте од парадајза како би направила супу, која је неретко једини оброк за њену породицу.
Њен рођак Зухаир Абдул Карим рекао је да упркос трави, хране понестаје.
„Кунем вам се богом, гладни смо. ДАЕШ нас је учинио гладима. Ништа нам нису оставили, чак су нам и храну украли“, рекла је Хусеинова.
Њен дом се налази само неколико стотина метара од фронта битке за западни Мосул.
Упркос томе што је породиаца Хусеинове технички ослобођена, њихов комшилук је и даље превише опасан да би ту пристигле хуманитарне групе. Она каже да је у претходних недељу дана добила само једну кутију хране у којој су били само пиринач, уље и паста од парадајза, што је једва довољно хране да прехрани породицу за дан.
„Жене нису ручале. Само деца и мушкарци су јели. Не знам да ли ћемо вечерати… Можда, можда не“, рекао је Абдул Карим, додавши да његова породица сада живи од оброка до оброка.
Неке породице шетају и по неколико километара до маркета у комшилуцима који су дуже под контролом ирачке војске. Цене су, међутим, високе и већина породица је исцрпела своје уштеђевине, док запослење готово да не постоји у разореном Мосулу, преноси АП.
Процењује се да је између 300.000 и 500.000 људи ван сваког домашаја, заробљено у деловима Мосула под контролом ДАЕШ-а, наводе Уједињене нације. Опсадни услови спречили су доставу хране тим људима дуже од шест месеци.
Већина заробљених је у старом граду Мосула, где се очекује да ће се завршне битке одиграти. УН упозоравају да ће последице по цивиле бити катастрофалне уколико се борбе наставе још неколико недеља.
Танјуг