Удружење из немачке савезне покрајине Тирингија већ годину дана организује допремање хуманитарне помоћи у Донбас. Иницијаторима је важно да ова помоћ буде најпре додељена деци и људима у региону захваћеном конфликтом, како би услови живота били како-тако подношљиви.
Једна од иницијаторки хуманитарне помоћи Ивана Штајнигк посетила је у априлу Луганск и разговарала са мештанима и локалним лекарима како би сазнала шта им је најпотребније имајући у виду дугогодишњу блокаду и ратни конфликт.
Удружење „Будућност Донбаса“ је помоћ упутило у градове Првомајск и Новосветловка у Донбасу. Оба града која се налазе на линији разграничења током сукоба су много страдала. Немачки хуманитарци су 4. маја поново послали у Луганск шлепер са болничким креветима, намештајем за болничке собе, опрему за инфузију, апарате за ЕКГ. Опрему су добили из тириншких болница, а транспорт су финансирали донацијама немачких грађана.
Без обзира на то што је деловање ове хуманитарне организације потпуно легално и транспарентно, тириншки хуманитарци нису добили подршку немачких политичара. Ивана Штајнигк каже за Спутњик да је ово исувише шкакљива тема за немачке политичаре:
„Засад немамо подршку. Ако послушате конференцију за новинаре коју су после сусрета у Сочију одржали канцеларка Меркел и председник Путин, биће вам јасно да они имају потпуно различите ставове поводом ситуације на истоку Украјине и да другачије виде разлоге због којих је уопште дошло до избијања конфликта“, каже Штајнигкова.
Достављање хуманитарне помоћи ишло је преко Русије. Званично, према украјинским законима, достављање овог контингента преко територије која је захваћена оружаним сукобима, сматра се незаконитом. Немачки хуманитарци су више пута били на ово упозорени, иако су покушавали званично да добију одобрење власти из Кијева. Чак је и Министарство спољних послова Немачке упозорило добронамерне хуманитарце да се баве незаконитим акцијама.
„Ми смо много пута слали званичне захтеве у Кијев и писали надлежним институцијама о нашем раду. Чекали смо готово годину дана на одговор и на крају одлучили да реализујемо наш план и доставимо помоћ. Како бисмо могли другачије да допремимо све у Донбас, кад је читав регион блокирала украјинска страна“, каже она.
Након што је прво обуставила трговину, Украјина је у међувремену престала и да снабдева Луганску област електричном енергијом. Тиме је додатно отежан живот локалном становништву, а такав корак мештане Донбаса само додатно окреће Русији.
„Тиме што су власти у Кијеву економски отцепиле ову територију и још искључиле доток гаса, воде и електричне енергије, аутоматски су становнике Донбаса окренуле ка Москви. Мислим да су им тај корак и тактика контрапродуктивни. Већина мештана са којима сам разговарала уопште не жели да се икада врати под окриље Украјине. Не само на практичном већ и на емотивном плану, то је за њих неприхватљиво“, закључује Ивана Штајнигк.