Он је додао да је војска спремна да одговори на изазове и претње по стабилност у региону и да пружи безбедност свим грађанима Србије.
Борбена готовост неких јединица је недавно подигнута, а Ђорђевић наглашава да се ситуација у региону, а понајпре на КиМ, редовно прати и да се у складу са тим реагује.
„Тренутно нема индиција о угрожености безбедности и имовине грађана наше земље. Свакако, Министарство одбране и Војска Србије, као и наше безбедносне службе активно прате ситуацију и у складу са тим прилагођава се ангажовање наших снага. Војска је спремна да одговори на изазове и претње по стабилност у региону и да пружи безбедност свим грађанима наше земље“, истакао је Ђорђевић.
Упитан да ли постоји опасност да се нестабилност у Македонији прелије у Србију, министар каже да се са посебном пажњом прати актуелна ситуација у Македонији, као и у целом региону.
Он је додао да је, поред мигрантске кризе са којом се Србија успешно носи и ангажовањем Заједничких снага војске и полиције спречава потенцијалне терористичке претње, АП Косово и Метохија и даље главни безбедносни ризик за нашу земљу.
Осврнуо се и на најаве формирања такозване војске Косова наводећи да је то „неприхватљиво за Србију“.
На питање када стижу „мигови“ које је Русија поклонила Србији, Ђорђевић је поновио да ће се то догодити када руски председник Владимир Путин потпише указ.
Министар је уверен да ће у наредних 10 до 15 година бити неопходна допуна броја пилота који ће летети на пројектованом броју авиона „миг 29“, те наводи да је у складу са тим циљем потребно да се популаризује пилотски позив, да се побољша статус пилота и техничара и да тај статус буде доведен на ниво статуса пилота земаља које располажу летелицама тог нивоа и вредности.
Упитан хоће ли Србија набавити ракетни систем С-300, како што се „често помиње“, и да ли јој је он преко потребан, Ђорђевић одговара: „У овом тренутку не“.
Министар наводи да је недавно закључен уговор о набавци девет хеликоптера Х145М између компаније „Ербас хеликоптерс“ и Министарства одбране и МУП Србије, као и да је Србија од САД добила донацију од 19 нових „хамера“ у вредности од седам и по милиона долара.
У наредном периоду предстоји опремање првих 1.500 војника најмодернијом опремом, рекао је он, додавши да је план да у овој години војска буде опремљена „лазаром“ и „нором“.
Србија, како каже, набавља ново наоружање и нову опрему и улаже у модернизацију ради јачања сопствених оперативних способности и одбране, не учествује ни у каквој трци у наоружању и у потпуности је посвећена унапређењу одбрамбене сарадње са свим партнерима, у складу са политиком војне неутралности, јачања добросуседских односа и регионалне сарадње.
На питање да ли има разумевање за протесте чланова Војног синдиката, он каже да има „потпуно разумевање за питања о побољшању стандарда припадника Министарства одбране и Војске Србије“.
„Побољшање стандарда запослених у Министарству одбране и припадника Војске Србије један је од приоритета, а премијер Александар Вучић најавио је повећање плата које ће допринети бољем социјалном статусу наших припадника. Оно неће бити линеарно, али ће обухватити све запослене“, напоменуо је Ђорђевић.
Говорећи о наменској индустрији, он је подсетио да је Влада донела одлуку да се у овој години уложи више од 43 милиона евра у ту грану привреде.
„Извоз је прошле године био у вредности од 483 милиона долара, а ове године очекујемо да буде између 530 и 630 милиона долара. План је да 2020. године извоз не буде мањи од 750 милиона долара“, нагласио је Ђорђевић.