На тему Олбрајтрове и Ахтисарија, који се помињу као могући саветници косовске стране у дијалогу у Бриселу, Вучић је рекао:
„Свакако да ће они бити од помоћи албанској страни, јер ти људи имају углед у једном делу светске јавности, код нас, нажалост имају негативан рејтинг, али имаћемо и ми људе који ће нашу страну да помогну и то ће бити имена која нису мање значајна од тих које могу да доведу Албанци“, закључио је.
Ангажман Олбрајтове и Ахтисарија, каже, неће променити формат разговора, јер се о томе одлучује консензусом.
Упитан да коментарише јучерашњу изјаву Милована Дрецуна о томе да Хашим Тачи „испод жита покушава да прогура идеју о размени територија“, Вучић је рекао да Дрецун то може да говори, али да он као премијер и изабрани председник то не може чак ни да коментарише.
Премијера највише брине, кад је реч о региону, ситуација у БиХ, за односе с Албанцима каже да су тешки, с Хрватском сматра да треба много отвореније да разговарамо. Тако је најкраће одговорио на питање „Прве ТВ“ шта види као највећу опасност за Србију у региону.
„Највећа опасност је БиХ, због односа у тој држави, и не мислим тиме ништа лоше, напротив говорим о њиховом значају. Наши односи са Албанцима су много тешки и морамо и једни и други да правимо бољи амбијент“, рекао је Вучић.
С Хрватима треба отвореније да разговарамо, поручио је“, а затим то појаснио на примеру несталих особа, где, како каже, морају у Хрватској да буду отворенији и да признају да је ипак много више несталих Срба него Хрвата.
„Треба да буду искрени према својој јавности и да то кажу“, навео је премијер и додао: „Ми бисмо све на свету дали да Срби у Хрватској имају положаја какав имају Хрвати у нашој земљи“.
Осим тога, навео је, брину га тензије из БиХ, „Агрокор и, наравно, идеја о „Великој Албанији“.
Брисел без коментара о учешћу Олбрајтове и Ахтисарије у дијалогу
Портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчич каже да је „у току“ посао у оквиру дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине.
У Европској комисији немају коментар на најаву учешћа Мартија Ахтисарија и Мадлен Олбрајт као потенцијалних саветника Приштине у дијалогу који се под покровитељством ЕУ води са Београдом.
„Посао у оквиру дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине, коме посредује ЕУ јесте у току. Обе стране су потврдиле своју чврсту опредељеност да наставе разговоре и примене све још ненамирене споразума“, поручила је Коцијанчичева, одговарајући на питање да ли званични Брисел има информацију о потенцијално новим косовским саветницима у оквиру дијалога и њиховој намери да се САД више укључе у разговоре који се под покровитељством ЕУ воде у Бриселу.
Дипломатски извори Танјуга у Бриселу напомињу да је ЕУ обема странама у дијалогу остављала могућност да саме бирају састав својих делегација у оквиру процеса о нормализацији односа.
Избор потенцијалних саветника или лобиста у оквиру овог процеса такође је одлука коју Београд или Приштина доносе самостално. ЕУ је до сада увек наглашавала конструктивну сарадњу САД у процесу нормализације односа и дијалога Београда и Приштине који се води под покровитељством ЕУ.
Спутњик је прошле недеље пренео информацију да ће Марти Ахтисари бити део преговарачког тима за сарадњу Београда и Приштине, а да ће се као саветници појавити Медлин Олбрајт и људи блиски НАТО-у.
Циљ је, како наводе приштински извори, а преноси Спутњик, да се убрзају преговори Београда и Приштине под покровитељством ЕУ и да се у њих укључи и Америка.