Они имају мапу занимања којима се руководе приликом врбовања, а тражени су преводиоци, ИТ стручњаци, психолози и лекари, упозорава Јелена Сутормина, председница Комисије за развој јавне дипломатије и подршку сународницима у иностранству при Грађанској комори РФ.
„Студентима нуде напредовање у служби, усавршавање, високе зараде и добре послове. Они пре свега делују психолошки, јер је младима је својствен максимализам, стремљење ка лидерству. Због тога они за њих стварају добре услове, у којима могу да напредују и покажу се“, каже Сутормина, додајући и да се терористи промовишу на 24 језика, а да је руски на трећем месту.
Према њеним речима, на директној телефонској линији, коју је ради борбе против врбовања грађана од стране терористичких организација у августу 2015. отворила Грађанска комора, регистровано је више од 120 позива. Прошле године је било 50 молби за проверу информација о врбовању, при чему су најчешће жртве студенти, а за прва четири месеца ове године било је 15 таквих молби.
На другом месту по су молбе провере потврде о врбовању једног од супружника. Најчешће жртве су жене.
Сутормина наводи да се мужеви обраћају и жале се да су приметили промене у понашању својих супруга, а неке су чак и веру промениле. Жене, према њеним речима, много лакше потпадају под психолошки утицај.
Једна од последњих молби која је стигла на „врућу линију“ била је да се провери да ли је заврбована једна руска глумица која се после неуспелог брака, како верују њени пријатељи, нашла под утицајем деструктивних, исламистичких група. Тренутно се та информација проверава.
Терористи најчешће покушавају у своје редове да увуку управо кориснике друштвених мрежа. У Грађанску комору стижу писма са линковима ка сумњивим страницама или групама на друштвеним мрежама.
Сутормина апелује на грађане да на друштвеним мрежама, и уопште на интернету, не износе превише информација о себи.
Руски универзитетски професори наводе да су врло често студенти језика, посебно арабисти, мета врбовања. Они указују да људима који се интересују за арапску културу уопште није тешко приближити се. Тако се рецимо помоћ у учењу језика који је тежак цени и брзо прихвата.
„Док сам била студенткиња мени и мојим колегама помагали су млади Арапи и то је било сасвим нормално. Тај систем се заснивао на поверењу, а данас га у своје мрачне циљеве злоупотребљавају екстремисти“, рекла је за РТ Жаклина, предавач арапског на једној руској високошколској установи.
Она је истакла да се стално суочава са тим да сумњиви мушкарци, највероватније следбеници радикалних ставова, покушавају да ступе у контакт са њеним студенткињама, али да она, као професор, предузима одређене превентивне мере.
Председник Центра за стратешка истраживања „Русија — исламски свет“ Шамиљ Султанов каже да су ДАЕШ-у најпотребнији војни стручњаци и програмери. Ови други како би управљали системом дронова и сајбер-оружјем, али и да би се избегла блокада сајтова на интернету.
Због тога су, према његовим речима, терористи заинтересовани за студенте из ИТ струке, а нарочито оне талентоване.
Султанов сматра да ДАЕШ у своје редове увлачи студенте, јер је њих лакше заврбовати. Дипломац не зна где ће и шта ће после завршених студија да ради, и ту ступају терористи који им нуде посао и сарадњу на обострано задовољство.
Међутим, Антон Мардасов, шеф Одељења за истраживање блискоисточних сукоба Института иновационог развоја, за Спутњик каже да су терористи ДАЕШ-а знатно финансијски ослабили и да, самим тим, данас нема масовног врбовања.
„Док је ДАЕШ имао велика финансијска средства, захваљујући трговини артефактима у Џераблусу и Мамбиџеу, као и продаји нафте одређеним бизнисменима, и док су њихове позиције у Сирији и Ираку биле јаке, они су имали реалне и виртуалне ’испоставе‘ у другим земљама и врбовали су стручњаке из разних области. Конкретно, активно учешће у успостављању ДАЕШ-а у Сирији имали су војни стручњаци, бивши чланови француске Легије странаца. Осим тога, на територији под контролом ИГИЛ-а биле су социјалне службе, бирократски апарат, као и они који су се, на пример, бавили видео-спотовима, које треба снимити на високом нивоу. Људима који су незадовољни послом или су остали без посла, ДАЕШ је давао примамљиве понуде, пре свега то се тицало људи исламске вероисповести. Али сада, након акција међународних коалиција на Блиском истоку, ДАЕШ-у су везане руке и он више нема ту снагу и могућности за масовна врбовања. Данас је чак прилично тешко стићи на територију Сирије или Ирака, за разлику од, на пример, неких афричких земаља, у којима је јак утицај ДАЕШ-а“, наводи Мардасов.
Експерт истиче да је ризик од врбовања знатно смањен, али истовремено упозорава да ДАЕШ и даље има велики круг следбеника и присталица и да их је на интернету лако наћи, чак и без посебне претраге.
„Они се баве ширењем информација о ДАЕШ-у и њиховом пропагандном литературом, а такође видео-снимцима. Осим тога, пропаганда ДАЕШ-а у последњих неколико месеци је усмерена на различите екстремистичке ћелије, које немају директну везу са ДАЕШ-ом. Последњи материјали, које штампа ИГИЛ и који се шире, укључујући и оне на руском језику, садрже много информација намењених екстремистичким ћелијама и терористима појединцима, како ’правилно’ минибус са људима послати у пропаст, како правилно сећи у убијати ’невернике‘, како направити експлозив у сопственој кухињи. У пропагандним материјалима, заједно за шиитима, спомиње се и ’комунистичка Русија‘, коју убрајају у своје непријатеље. Тачан број грађана, који су заврбовани и који су ушли у редове ДАЕШ-а се не открива, али знам да их има поприлично“, закључио је Мардасов.