„Председници су приликом недавног телефонског разговора већ потврдили да ће се састати на маргинама самита ’двадесеторице’ у Немачкој у првој декади јула. И данас сам с Рексом Тилерсоном разговарао о томе како можемо да пређемо све теме које сам споменуо – и Сирију и друга питања, с тим да за овај сусрет припремимо некакве очигледне, опипљиве резултате. У сваком случају, они ће се видети у јулу“, рекао је Лавров.
Према његовим речима, основна тема разговора с Трампом и Тилерсоном била је сарадња у решавању међународних проблема.
„Разговарали смо пре свега о сарадњи на међународној арени. Потврдило се да, без обзира на све познате проблеме, наше земље могу и морају заједно да помажу да се реше кључни међународни проблеми“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре након састанака.
Према његовим речима, Русија верује да ће САД играти активну улогу у питањима везаним за стварање зона безбедности у Сирији.
У овој етапи у вези с питањем стварања зона безбедности „постоји сагласност на концептуалном плану“ када је реч о географским параметрима ових зона, рекао је Лавров и подсетио да су у меморандуму који је потписан у Астани формулисани даљи кораци који подразумевају да се сви заинтересовани учесници договоре ко ће и како обезбеђивати безбедне појасеве унутар ових зона.
„Потврдили смо данас да смо заинтересовани за то да Америка игра најактивнију улогу у овим питањима. Чини ми се да су Американци такође за то заинтересовани – макар када говоримо о јужној зони деескалације. Имају очигледан интерес“, рекао је Лавров и додао да се нада да ће САД дати непосредан допринос очувању безбедности и на другим означеним територијама.
Руски министар је истакао да је у Сирији неопходно усредсредити се на борбу против тероризма, а не на свргавање председника те земље Башара ел Асада.
„Треба пресећи све терористичке појаве у Сирији, не дозволити да се она претвори у упориште тероризма, нестабилности, не дозволити оно што се догодило с Ираком и Либијом“, рекао је Лавров.
„Неко ме је питао за Башара ел Асада… И у случају с Ираком, и у случају с Либијом, светска заједница се држала неопходности да се свргне један човек – Садам Хусеин у случају Ирака и Гадафи у случају Либије. До чега је то довело? То видимо одлично. Због тога, када је реч о решавању сиријске кризе, хајде да учимо на грешкама из прошлости и да укажемп не на смењивање конкретног председника, конкретног лидера него на искорењивање претње тероризма“, рекао је Лавров.
Он је додао да је Трамп данас потврдио да је за САД најважније питање у Сирији да се победи тероризам. „У томе смо потпуно солидарни“, навео је руски дипломата.
Трампов тим су људи-дела
Лавров је рекао да очекује да ће руско-америчка радна група за отклањање несугласица међу земљама наставити да ради.
„С Рексом Тилерсоном сам размотрио резултате састанка наших заменика који су буквално прекјуче у Њујорку анализирали билатералне односе. Разуме се, далеко је од тога да смо све проблеме успели да решимо. Чак бих рекао да је помак веома скроман. Ипак, договорили смо се да наставимо преко тог канала да разматрамо све проблеме који су се вештачки појавили у нашим односима“, рекао је Лавров.
„И председник Трамп је јасно потврдио да је заинтересован да гради узајамно корисне, пословне, прагматичне односе и да решава проблеме. То је веома важно – та усмереност и председника Трампа и председника Путина на конкретне резултате“, рекао је Лавров.
Он је додао да се уверио да су људи из Трампове администрације „људи-дела“, који могу да раде на решавању проблема.
„Ако ћемо најкраће, наш дијалог је ослобођен идеологизације карактеристичне за Обамину администрацију. Трампова администрација, и сам председник, и државни секретар, у то сам се данас поново уверио – предузимљиви су људи и желе да се договарају не да би некоме показали своја достигнућа у сфери идеологије, него да се договарају како би решавали конкретна питања од којих зависи и развој земље и добробит грађана“, рекао је Лавров.
Санкције нису проблем Русије
Сергеј Лавров је рекао да с америчким председником није разговарао о санкцијама Русији.
„О санкцијама не разговарамо. То није наш проблем. То су једнострана дејства која су предузета против нас“, рекао је Лавров.
Састанак Лаврова и Трампа иза затворених врата трајао је нешто више од сата.
Кадрове Лавровљевог доласка у Белу кућу приказао је телевизијски канал Си-Ен-Ен.
Заједно с руским министром, на састанак је дошао амбасадор Русије у САД Сергеј Кисљак.
Русију не занимају унутрашње ствари Америке
Лавров је истакао да не постоје ниједна чињеница нити доказ који би потврдили било какву умешаност Русије у унутрашње послове Америке.
„Председник Трамп је јавно у више наврата говорио о томе шта мисли о тврдњама да се ми наводно мешамо у ваше унутрашње ствари. Ту нема никакве потребе да нам се као тајно, ’на уво‘ о томе говори. Знамо став председника Трампа, знамо став оних који покушавају да докажу супротно. Невоља је у томе што ниједну једину чињеницу, ниједан доказ нико није навео. Искрено говорећи, то је све“, рекао је Лавров.
Одговарајући на питање о смењивању директора ФБИ Џејмса Комија, руски министар је нагласио да је реч о унутрашњем питању Америке.
„То уопште није моје питање. Ја могу да вам наведем мноштво примера када у Русији, у Француској, у Великој Британији неко некога именује или смењује. То су ваше унутрашње ствари“, рекао је Лавров.
Лавров је претходно разговарао с америчким државним секретаром Рексом Тилерсоном.
Лавров је с Тилерсоном разговарао о перспективама следеће рунде преговора о Сирији, која ће бити одржана у казахстанској престоници Астани.
„Договорили смо се да наставимо да радимо и у оквиру формата Астане, где САД учествују као посматрач. Сматрамо да је Америка дала конструктиван допринос на последњем састанку, тако да ћемо сарађивати и у оквиру женевског процеса који, како је изјавио специјални изасланик Уједињених нација за Сирију Стафан де Мистура, мора да се обнови буквално следеће седмице“, рекао је Лавров.
Када ће бити одржан састанак председника двеју земаља још није познато. Сусрет би могао да буде уприличен у јулу на маргинама самита Г20 у Хамбургу.