Инцидент се догодио у уторак, а званичници нису установили да је дошло до повећања радијације. Нико од радника није повређен, преноси АП. У тренутку када се догодио инцидент, нико од радника није био у тунелу.
Министарство за енергетику САД саопштило је да су тунели дугачки око 30 метара, а покрива их око 2,4 метара земље, од којих се приликом инцидента обрушило 1,2 метара.
Ханфорд се налази око 322 километра од Сијетла, а агенција подсећа да је прошле јесени државни тужилац из Вашингтона Боб Фергусон поднео тужбу против Министарства због паре која је процурила из подземног нуклеарног складишта, што је представљало озбиљан ризик за раднике.
Према његовим речима, од осамдесетих година прошлог века, стотине радника је било изложено том гасу, а последице које су неки од њих имали су цурење крви из носа, бол у грудима, плућима, главобоља, кашаљ, упала грла, надражај очију и отежано дисање. Те тврдње одбацили су адвокати Министарства, наводећи да за њих не постоје докази.
Узрок колапса тунела за сада није познат, а да је до њега дошло откривено је приликом рутинске контроле. Званичници Ханфорда проучавају област како би утврдили како да направе баријеру између контаминиране опреме и спољашњости.
Након откривања колапса, радници су евакуисани и речено им је да остану у затвореним просторијама неколико сати. О инциденту је обавештен и амерички секретар за енергетику Рик Пери.
Ханфорд се налази на земљишту које је познато и као Постројење за извлачење плутонијума и уранијума (ПУРЕX) и величине је три фудбалска стадиона.
У њему се деценијама производио плутонијум за нуклеарно оружје, а сада је највеће државно складиште за радиоактивни отпад, са око 56 галона отпада, од којих је већина у подземним складиштима.
Танјуг