Од 1952. до 1963. године Велика Британија је тестирала атомско оружје у Маралинги и Ему пољанама у Јужној Аустралији и око западноаустралијских острва Монте Бело, уз дозволу аустралијске владе. Комбиновано оружје употребљено на Мариланги имало је два пута већу снагу од бомби бачених на Хирошиму у Другом светском рату.
Активисти кажу да је експеримент у ком су Абориџини коришћени као „људи-заморчићи“ највећа срамота у историји Аустралије.
'Our people need it.'
— Dan Conifer (@DanConifer) May 9, 2017
Aboriginal man blinded after nuclear tests welcomes improved health care https://t.co/Pl9PsygWPT #auspol @abcnews pic.twitter.com/0zoRkn6LLp
Тадашњи аустралијски премијер Роберт Мензис дозволио је британске нуклеарне пробе без консултација са кабинетом, сматрајући да ће Британија заштити Аустралију у „нуклеарном свету“.
Многи староседеоци су били принуђени да напусте подручја на којима су живели. Они који су то одбили, били су изложени тешком нивоу радијације, услед које су многи људи добили тешке повреде и деформитете, попут неплодности, проблема са плућима, дефекта коже и канцера.
Осим тога, здравствена документација показала је да су деца рођена после нуклеарних проба имала туморе, развијену церебралну парализу, недостатак костију и болести срца.
После деценија кампање, они који су били директно изложени радијацији добиће „златну картицу“ исто као и ветерани ратова, која им покрива већину трошкова здравственог осигурања. Аустралијски министар за ратне ветеране Ден Техан каже да ће „златна картица“ помоћи онима који су изложени нуклеарним тестовима.
How many ppl's lives have already been destroyed, families, communities, lore & culture. Sixty years later.#Maralinga https://t.co/c2ybFWNcsU
— Paul Dutton (@pauldutton1968) May 8, 2017
„У зависности од усвајања закона, мере ће обезбедити ’златне картице‘ домороцима који су били на Маралинги, Ему пољима, острвима Монте Бело или близу њих у време британских нуклеарних проба током педесетих и шездесетих година прошлог века“, рекао је министар.
Is Australia seeing why everything nuclear isn't what we need, now, tomorrow or ever!#Maralinga #Indigenous communities already suffered. https://t.co/xDUvesNWHJ
— Paul Dutton (@pauldutton1968) May 10, 2017
Ова субвенција у здравствено осигурање од 98 милиона долара обезбедиће се из федералног буџета Аустралије.