Пекиншки форум ће бити први велики међународни догађај уз учешће делегације Северне Кореје након драстичног погоршања ситуације и пооштравања режима санкција које су против Пјонгјанга увеле УН као одговор на нуклеарне пробе. Јужнокорејски медији су јавили да ће њиховог северног суседа на форуму у Пекингу представљати министар економских веза са иностранством. Остали детаљи о саставу делегације Пјонгјанга јавности за сада нису познате.
Бројни експерти, коментаришући ситуацију за Спутњик, нису искључили могућност да ће у поверљивим разговорима кинески партнери одлучно позивати Пјонгјанг да престане са провокацијама у вези са ракетним и нуклеарним пробама, што би можда у будућности омогућило постепено слабљење режима санкција.
Већ сама чињеница да је делегација Северне Кореје позвана на форум где ће бити и представници 130 земаља света, показује намеру Кине да помогне Северној Кореји да савлада међународну изолацију, сматра експерт Института за Далеки исток Александар Ларин:
„Кина има највећи утицај на Северну Кореју и видимо да Пекинг користи такве околности како би показао да уважава власт у Пјонгјангу, чак у условима међународне политичке изолације. Северна Кореја и Кина не желе конфликт, већ споразум са САД и Јужном Корејом, али уз поштовање њихових захтева. Могуће је да ће током самита у Пекингу и започети некакав дијалог, макар он био на маргинама тог скупа.“
У Пјонгјангу су високо оценили тај пријатељски потез Пекинга, који жели да помогне Северној Кореји на путу ка регулисању ситуације. У супротном, Пјонгјанг не би слао своју делегацију у Пекинг, сматра експерт Института за оријенталистику Александар Воронцов:
„Северна Кореја је спремна на дијалог, спремна на дискусију поводом питања која нису једноставна и којих се доста накупило у последње време. Долазак делегације из Пјонгјанга свакако јесте позитиван и важан сигнал. То је показатељ отворености и спремности да се траже и нађу решења и заједнички одговори на најтежа питања.“
Присуство Северне Кореје даје нову шансу за почетак билатералних или чак мултилатералних преговора, сматра експерт Института за Далеки исток Константин Асмолов:
„За Пјонгјанг овај форум представља могућност да обнови економске везе, и то не само са Кином. У сфери политике, пре свега, то је покушај успостављања нормалних односа са остатком света.“
Иако нуклеарни проблем Северне Кореје није једна од тема пекиншког форума, позив делегацији Северне Кореје јесте нови покушај Кине да покрене процес решавања тог регионалног, али потенцијално и глобалног проблема, каже за Спутњик Да Џиганг, експерт Центра за изучавање Североисточне Азије у оквиру кинеске Академије друштвених наука:
„Позив делегацији Северне Кореје представља најискренији покушај да се одблокира процес решавања кризе на Корејском полуострву. Истовремено тај позив показује да кинеска страна придаје велики значај традиционалном корејско-кинеском пријатељству, али и статусу Северне Кореје у региону Североисточне Азије“, нагласио је кинески експерт.