Андрија Мандић, председник Нове српске демократије из Црне Горе и један од лидера опозиционог Демократског фронта, поднео је кривичну пријаву тужилаштву Србије против главног специјалног државног тужиоца Црне Горе Миливоја Катнића и његових главних сведока сарадника у афери „државни удар“ — Саше Синђелића и Мирка Велимировића.
Мандићевом кривичном пријавом обухваћена су и Н. Н. лица, припадници Управе полиције и Агенције за националну безбедност Црне Горе, а наводи се да су осумњичени извршили кривична дела недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја.
Објашњавајући мотиве ове тужбе Мандић за Спутњик каже да су у Црној Гори тешко нападнути од „криминалне организације чији је шеф Мило Ђукановић“, а да је веома важан сегмент те „криминалне организације“ Миливоје Катнић, специјални државни тужилац Црне Горе чији је задатак, сматра Мандић, да предводи борбу против опозиције тако што би покушао да је криминализује и подметне јој лажни државни удар, јер, како каже, смешнијег није било у историји човечанства.
Монтажа и демонтажа
Разрађујући и долазећи сваког дана до све већег и већег броја података, прецизира Мандић за Спутњик, дошли смо до несумњивих доказа да је једино кривично дело које је урађено у тој целој монтажи — куповина оружја и трговина истим на простору државе Србије.
„Ту акцију недозвољене трговине и шверца оружја наредио је Миливоје Катнић, реализовала су двојица држављана Србије, извесни Синђелић и Велимировић, а учествовала су и Н. Н. лица из црногорске тајне полиције и из полиције Црне Горе. Дакле, кривично дело је почињено на територији Србије, а самим тим би ова кривична пријава требало да усмери истражне органе Србије, на првом месту тужилаштво за организовани криминал, да се докажу те криминалне радње“, напомиње Мандић.
Те радње ће, сугерише Мандић, бити важне у раскринкавању лажног државног удара, односно у доказивању директне намере зашто је Миливоје Катнић организовао набавку оружја.
„Коме је то Катнић хтео да подметне, најбоље се види из оптужнице коју је подигао у Црној Гори против мене и више лица“, додаје Мандић.
Пут оружја и муниције
У пријави коју је Мандић доставио српском тужилаштву наводи се и да су осумњичени најкасније од 12. 10. 2016. припремали и реализовали акцију набавке веће количине оружја „и то 50 аутоматских пушака и 50 пиштоља, те више хиљада метака за наведено оружје, а плаћање је извршио на основу новчаних средстава примљених од стране пријављеног Саше Синђелића“. Оружје је, наведено је даље у пријави, испоручено на непознатој локацији на подручју око административне линије централне Србије и Космета.
У образложењу кривичне пријаве истиче се да је Велимировић у изјави, коју је у својству окривљеног дао пред Вишим судом у Подгорици, навео да је од Синђелића примио два пута по 15.000 евра ради набавке оружја.
„То је Велимировић пренео Катнићу који га је упутио да оружје купи како је договорено, а што је овај и учинио. Велимировић је у наведеном поступку децидирано тврдио да му је налог за набавку оружја дао Катнић, а да је новчана средства обезбедио Синђелић“, пише у пријави.
Лидер Нове српске демократије Црне Горе и један од вођа Демократског фонта сматра да је природно да ће тужилаштво у Србији трагом навода које је приложио уз кривичну пријаву — „конкретних докумената и изјава учесника те криминалне операције“ — формирати предмет, посложити чињенице и након тога подићи оптужницу.