„Имам јак утисак да се наши западни партнери плаше објективне истраге и да је коче из све снаге. Притом, сарин није баш стабилна супстанца. И ускоро би могло бити веома тешко да се он пронађе. У принципу, противљење објективној истрази је очигледно и веома је енергично. И говори о томе да западне земље не верују превише у верзију о томе да је крив Дамаск. Нипошто не би волели да се испостави да је одговорност на терористима Нусра фронта и других терористичких организација“, рекао је Уљанов.
Он је додао да Москва интензивно преговара да у авио-базу Шаират буду упућени међународни инспектори.
„У току су интензивне консултације, демарши, обраћања. Могу да кажем само једно: уочава се делимичан позитиван помак, али не могу да кажем ништа више о томе у овој фази“, додао је дипломата.
Сиријска опозиција је 4. априла саопштила да је у хемијском нападу у граду Хан Шејхун у провинцији Идлиб 80 људи погинуло, а 200 рањено. За напад је оптужила сиријске владине снаге које су те оптужбе одлучно негирале.
САД су, без истраге и доказа, бомбардовале сиријску војну базу Шаират у ноћи 7. априла. Према наводима Пентагона, испаљено је 59 крстарећих ракета.
Испоруке оружја Сирији законите
Говорећи о најављеним испорукама руског наоружања у Сирију, Уљанов је рекао да се оне обављају у оквиру законске сарадње власти двеју земаља и паралелно са активним политичким напорима за решавање кризе.
Телевизија „Фокс њуз“ саопштила је раније да Русија шаље у Сирију око 20 хаубица М-30, које су, иначе, већ заступљене у сиријском наоружању.
„То је потпуно законита војно-техничка сарадња законитих власти двеју земаља. Никаквих забрана, никаквих ембарга УН на испоручивање оружја Сирији нема“, нагласио је Уљанов и додао да западни медији вештачки дижу прашину око те теме.