Стручњаци ове антивирус компаније анализирали су информације о заразама кодираним програмом који је добио назив „Вона крај“ (WannaCry), с којим су се 12. маја суочиле компаније у целом свету.
„За декодирање података сајбер-преступници траже да се плати откуп од 600 америчких долара у криптовалути биткојн“, рекао је представник компаније.
Група стручњака за сејбер-безбедност „Малвер хантер тим“ тврди да су у нападу највише страдали сервери на територији Русије и Тајвана, а под ударом су се нашле и друге земље: Велика Британија, Шпанија, Италија, Немачка, Португалија, Турска, Украјина, Казахстан, Индонезија, Вијетнам, Јапан и Филипини.
„Нови вирус се шири безумном брзином“, навео је „Малвер хантер тим“.
Саопштено је да вирус блокира рад компјутера, а за уклањање блокаде тражи исплату у биткојнима.
Према информацијама извора руског портала „Газете“, хакерски напад је погодио компјутере прикључене на унутрашње мреже Истражног комитета и Министарства унутрашњих послова Русије.
Саговорник издања рекао је да вирус не само што блокира екран, него и кодира фајлове на хард диску.
За обнављање рада компјутера хакери траже да им се плати 300 долара у биткојнима.
Министарство унутрашњих послова Русије саопштило је да је забележен вирусни напад на компјутере овог ресора, али да је вирус локализован и да се ради на његовом уништавању.
Истражни комитет Русије демантовао је да су његове ресурсе напали хакери. "Никаквих хакерских напада на ресурсе Истражног комитета није било, сви раде у уобичајеном режиму", саопштено је у том комитету.
Хакери напали системе 40 болница и клиника у Великој Британији
Четрдесетак медицинских установа у Великој Британији погођено је хакерским нападом, а ситуацију прати премијерка земље Тереза Меј.
Према наводима канала „Скај њуз“, хакери су успели да упадну у компјутере око 40 болница и клиника у Енглеској и Шкотској.
Британска премијерка је потврдила да је сајбер-напад на британске установе део међународног хакерског напада.
Управа Националног система за заштиту здравља у Енглеској објавила је да ситуацију посматра као „озбиљан инцидент“.
„Министар здравља Џереми Хант добија информације од Националног центра за сајбер-безбедност. Премијерка је, такође, стално у току са оним што се догађа“, рекао је портпарол Терезе Меј.
Многе операције и планирани прегледи су одложени, возила хитне помоћи се преусмеравају у болнице чији компјутерски системи и даље раде.
Раније су медији саопштили да се на компјутерима британских медицинских установа које су напали хакери појавио захтев да се уплати 300 долара.