Анкара сматра снаге самоодбране сиријских Курда терористичком организацијом, која је повезана са Радничком партијом Курдистана. Према информацијама становника пограничних турских села Акчабаглар и Демиришик, руске заставе су постављене на различитим тачкама дуж границе.
Локални медији саопштавају да су Курди подигли заставе како би спречили могуће ударе одреда сиријске опозиције и оружаних снага Турске.
САД шаљу Курдима оружје за борбе у Сирији
Председник САД потписао је документ којим се предвиђају испоруке тешког наоружања Демократским снагама Сирије, у чији састав улазе Одреди курдске самоодбране. Влада Турске је негативно реаговала на то што САД, без обзира на противљења Анкаре, указују помоћ курдским одредима.
Представник курдских одреда самоодбране, који је желео да остане анониман, у интервјуу за Спутњик је навео детаље о оружју које САД имају намеру да доставе курдским оружаним формацијама. Према речима нашег саговорника, Америка ће курдским снагама самоодбране доставити минобацаче, ракете са топлотним навођењем, митраљезе, оклопну технику и тенкове.
Представник курдских одреда самоодбране је коментаришући одлуку Трампа да испоручи оружје курдским одредима подвукао да је то важан корак у борби против ДАЕШ-а и других терориста:
„Ми се боримо против ДАЕШ-а већ неколико година и тренутно је велики проблем за нас то што немамо више тешког наоружања, а наши противници га имају. Ми смо све мање ефикасни у борби против тероризма због недостатка оружја, а одлука САД да нам помогне на тај начин довешће до бржег пада ДАЕШ-а. Одлично је то што је та одлука донета пре почетка операције за ослобођење Раке јер ће нам то помоћи да брже ослободимо град.“
Представник Одреда народне самоодбране је подвукао да ће захваљујући помоћи у наоружању Рака бити ослобођена из руку ДАЕШ-а брже него што би се то десило без те испоруке:
„Ускоро очекујемо допремање минобацача, ракета са топлотним навођењем, митраљеза, оклопне технике и тенкова. То оружје нам је веома потребно. Посебно ће нам бити потребни оклопна возила и тенкови за спровођење операције у центру Раке. Осим тога, преко су нам потребне ракете са топлотним навођењем како бисмо могли да уништимо возила ДАЕШ напуњена експлозивом, које они шаљу на нас.“
Према речима представника Одреда народне самоодбране, војска САД ће пружати помоћ и савете Курдима, како би могли успешно да користе америчко оружје.
Анкара се пак противи учешћу Одреда курдске народне самоодбране у операцији ослобађања Раке, јер их Турска види као терористичку организацију. Влада Турске је негативно реаговала на то што САД, без обзира на противљења Анкаре, указују помоћ курдским одредима. Потпредседник владе Турске Нуретин Џаникли је ту одлуку окарактерисао као „неприхватљиву“, а шеф дипломатије Мевлут Савушоглу је изјавио да „на територији Сирије не би требало правити погрешне кораке“.