Аутор наводи да америчка нација не схвата ко је заправо победио Трећи Рајх, јер ју је холивудска кинематографија уверила да су нацисте победиле Сједињене Америчке Државе. Међутим, већи део рата Сједињене Америчке Државе нису се усуђивале да иду ван граница пацифичког ратишта, док је Совјетски Савез „уништавао и разбијао Хитлерову ратну машину на Источном фронту“, подсећа Коен и истиче да је до 80 одсто борбених губитака Вермахта отишло на битке са Црвеном армијом.
„Деветог маја руски народ одао је пошту милионима (27 милиона) погинулих у борби против фашизма. Истовремено, амерички естаблишмент се бавио тражењем ’марионета Кремља‘ и наставио је да критикује руско руководство“, пише аутор.
Коен је уверен да је такав став Вашингтона контрапродуктиван. Према његовом мишљењу, Русија и Америка требало би да оставе по страни своје разлике и уједине се у борби против међународног тероризма.
„Слично фашизму тридесетих година, многим Русима он је постао једна од главних претњи“, истиче Коен.
Међутим, покушаји новог „смањења напетости“ сваки час наилазе на супротстављање америчке политичке елите. Присталице Хладног рата у Вашингтону не схватају да би тежња да се блокира приближавање Русије и САД могла да доведе до пуне конфронтације, сматра колумниста.
„Било би боље да су отишли у Москву и тамо прославили Дан победе над нацистичком Немачком“, закључује Коен.