Како је рекао у интервјуу за „Си-Би-Ес њуз“, то је све повезано са тим да се Вашингтон залагао против самог Путина и његовог реизбора на место председника 2012. године, као и да је стајао иза свих „обојених револуција“ у Источној Европи и у постсовјетским земљама.
Управо из тог разлога, навео је он, Путин је желео да на стратешком нивоу замени улоге и учини све како би показао целом свету да су избори на Западу нелегитимни, баш као што је Запад оцењивао изборе у Русији те 2012. године.
„То се не тиче само Американаца, већ и Француза и Немаца. У питању је крупан и прилично отворен начин да се питање легитимитета западних избора стави на дневни ред. Мислим да је то баш у духу некадашњег КГБ-а“, додао је он.
Упитан шта мисли о тренутним односима Русије и САД, бивши амерички министар одбране каже да Бела кућа спроводи изузетно жестоку политику према Москви.
„Сматрам да од момента када је нови председник Доналд Трамп ступио на дужност, никакве промене у политици према Русији није било. Штавише, оно што је изненадило многе јесте да су се односи између Русије и САД додатно погоршали“, закључио је Гејтс.