Потпуна заштита од хакерских напада, како каже, не постоји, али је Србија предузела кораке како би се заштитила у тој области.
„Када је у питању Србија, опасност у овом моменту не постоји. Ми имамо механизме и системе заштите што се тиче установа од посебног значаја, а када је у питању привреда Протокол о информационој безбедности сви морају да примењују“, рекла је Матићева за РТС.
Она је подсетила да је протеклог викенда на мети хакера било 150 земаља, да је било угрожено више од 200.000 корисника, а да су на мети били системи од посебног значаја, као што су болнице у Великој Британији, што директно угрожава животе људи.
„Наша држава донела је Закон о информационој безбедности и подзаконска акта. Формира се Национални центар при Рателу за пријем таквих инцидената, центар Управе заједничких послова за потребе државних органа, Министарство одбране имаће посебан центар“, појаснила је Матићева.
Први корак заштите је да се успоставе кораци и механизми заштите, а Србија је то већ учинила.
„Развијају се информационе технологије, сајбер напади напредују тако да нема потпуне заштите. Израелци су најдаље отишли у заштити и они кажу да је немогуће у потпуности заштитити систем. Сви оперативни системи имају слабости“, објаснила је Матићева.
Говорећи о игрици „Плави кит“, у којој се деца позивају на самоповређивање, Матићева каже да таквих примера у Србији није било.
„Кол центар за безбедност деце на интернету примио је 1.500 позива и није добио пријаве таквих врста игрице“, нагласила је она и додала да су едукација и превенција најважнији.