Агенција наводи да је овај вирус изазвао штету широм планете током овог викенда, зауставивши рад фабрика аутомобила, болница, продавница и школа.
Смит је у блогу написао да је напад „злонамерним вирусом, за који истраживачи у великој мери верују да је украден од америчке Агенције за националну безбедност (НСА), последњи у низу примера због чега нагомилавање рањивости коју спроводе владе представља толики проблем“.
„Владе света на овај напад треба да гледају као на позив да се пробуде. Нама је потребно да владе размисле о штети по цивилно становништво која проистиче из гомилања ових рањивости“, поручио је Смит.
Напад, за који се верује да је била највећа шема изнуде новца путем интернета икада забележена, према оцени Европола представља „претњу која ескалира“, након што је у петак њиме погођено 200.000 жртава широм света.
Портпарол Европола Јан Оп Хен Орт казао је да је поред 200.000 људи, сајбер нападом погођено више од 100.000 организација, а да је још рано рећи ко стоји иза овога и какве је мотиве имао, поред очигледне жеље за новцем.
„За сада није много људи платило откуп који је вирус тражио“, навео је он.