Министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач рекао је да у БиХ постоје терористи и да постоји опасност да се терористички напади понове.
„Хиљаде људи су симпатизери вехабијског покрета, једног новог верског правца на овим просторима. Исламска заједница у БиХ покушала је то да стави под контролу, али се након претњи повукла. Исламска заједница је урадила што је могла, а сада је на потезу држава која, нажалост, није у стању да прекине тај тренд, и то ће се брзо осетити“, нагласио је Лукач.
„Радикализам у БиХ није у опадању. Добро је што се проводе пројекти Министарства безбедности, али то траје дуго. Сматрам да многи, ипак, неће напустити пут којим су кренули“, оценио је Лукач на састанку организованом поводом потписивања Споразума о упућивању официра за везу у Европол.
Он је рекао да МУП има информације о тим лицима, посебно оним који су отишли на ратишта, те упозорио да је велики број симпатизера и оних који им помажу.
Министар безбедности БиХ Драган Мектић изјавио је да у БиХ постоји на стотине особа евидентираних да су на неки начин повезане са тероризмом.
Он је истакао да сва прича о радикализму и тероризму у БиХ мора да буде транспарентна и доступна јавности и да се не сме „гурати под тепих“ јер у том случају може да ескалира. „Не смемо да кријемо и чувамо за себе информације о тероризму, већ да их поделимо са свим полицијским агенцијама и Европолом, како би Тужилаштво могло одмах да интервенише“, истакао је Мектић.
„Радикалне групе углавном живе у заједници, и идемо у породице из којих је неко боравио на страним ратиштима, а таквих је 46 породица, како би се таква лица ресоцијализовала и вратила у друштво“, навео је Мектић.
Мектић каже да постоји модел „брзе радикализације“, али да је непопуларно говорити о броју радикализованих лица у БиХ.
Министар унутрашњих послова Федерације БиХ Аљоша Чампара је рекао да проблем тероризма не сме да се „гура под тепих“ и да мора да се наступа транспарентно. Он је додао да Федерална управа полиције има регистар, односно базу података потенцијалних терориста које доставља другим полицијским агенцијама.
„Потребно је смањити утицај радикализма, али терористичких напада је било и не можемо да тврдимо да их неће бити. Тешко је наћи доказе за ту врсту кривичних дела, а питање тероризма је доста осетљиво питање“, оценио је он.
Танјуг