„Желео бих да нагласим да исламски мир може у пуној мери да рачуна на подршку и помоћ Русије. Спремни смо да повећамо сарадњу са нашим партнерима у борби против снага терора, као и у тражењу мирних решења за регионалне кризе“, наводи се у телеграму, објављеном на сајту Кремља.
Путин је изразио уверенње да заједничким напорима можемо да урадимо много на јачању међународне безбедности и стабилности, на изградњи праведног, демократског светског поретка, „слободног од сваке врсте нетрпељивости, дискриминације и јаког диктата“.
У посланици, председик Русије је приметио да се многе муслиманске државе данас суочавају са ескалацијом и ратоборним екстремизмом, заоштравањем етноконфесионалних несугласица, економским и социјалним проблемима.
„Посебно драматична је ситуација у Сирији, где се већ неколико година наставља крвопролиће и значајан део територије се налази под влашћу криминалних група, које су изгубиле људски морал и у суштини објавиле рат читавом цивилизованом друштву“, нагласио је Путин.
Одлука да се овај догађај организује у Грозном није донета случајно — Чеченија се годинама суочава са тероризмом, а два чеченска рата деведесетих година однела су животе хиљаде цивила.
„Чеченски народ познаје ужасе рата. Терористи су у нашој земљи покушавали да успоставе свој поредак, да наметну лажну идеологију, која противречи свим моралним, људским и исламским принципима. Ти нељуди су оскрнавили наше џамије, убијали цивиле, имаме“, рекао је лидер Чеченије Рамзан Кадиров, говорећи на скупу у Грозном.
Он је оценио да захваљујући политици председника Владимира Путина Русија остаје највернији савезник и заштитник ислама. То је, према његовим речима, једина земља која има ефикасне мере за борбу против терористичких организација.
„Али за њихову потпуну ликвидацију потребна је солидарност међународне заједнице“, истакао је Кадиров.
Учесници форума у Грозном су рекли да ће Чеченска Република заувек остати пример како је Русија успешно елиминисала жариште екстремизма.
Они су приметили да су данас у том делу Русије путеви добри и широки, да је инфраструктура развијена, а да је пре само десет година цела та област лежала у рушевинама.
Председник Татарстана Рустам Миниханов је рекао да се Русија и цео свет суочавају са изазовима које намеће међународни тероризам, на првом месту Исламска држава и друге радикалне организације. Он је истакао да ДАЕШ и друге терористичке организације „каљају“ ислам и наносе непоправљиву штету религији. Он је позвао све муслиманске земље и међународну заједницу да се заједно супротставе тим претњама.
Депутат турског Парламента Јакиш Јашар је оценио да цео исламски свет и конкретно Сирија преживљавају велику кризу, највероватније највећу у историји те земље, а да управо Русија игра огромну улогу у политичком регулисању сиријског конфликта.
Он сматра да се сиријски и блискоисточни конфликт, највероватније, неће решити у скорије време, али истиче да су дејства која предузима Русија „веома практична и позитивна“.
„То је пут који ће највероватније бити успешан“, додао је он.
Јашар је такође констатовао да су Русија и Турска после дугогодишњих неслагања око сиријског питања почеле да сарађују у решавању сиријске кризе.
Лидер Крима Сергеј Аксјонов је нагласио да је Русија већ вековима нераскидиво повезана са исламским светом.
„Данас нас не повезује само економска сарадња, већ и приврженост традиционалним духовним и моралним вредностима. Ми смо уједињени у жељи да заштитимо наше вредности од деструктивног и агресивног утицаја глобализације по западном моделу, и наше народе од претњи екстремизма и тероризма. Ислам и тероризам су неспојиви појмови. Помињати тероризам у контексту једне од светских религија сматрам врхунцем цинизма и незнања“, истакао је Аксјонов.
Он је предложио да следеће заседање групе за стратешки поглед „Русија и исламски свет“ буде одржано на Криму.
Главна тема заседања биле су перспективе економске сарадње Русије и муслиманских држава, а такође се разговарало и о изради противмера растућим безбедносним питањима.
Учесници су такође констатовали да међу земљама постоји велики неискоришћени потенцијал за економску сарадњу, а такође су изразили жељу да се повећа трговинска размена, да се ојача сарадња у области економије, образовања и високе технологије, као и у области здравства, спорта, културе и туризма.
На заседању групе „Русија и исламски свет“ учествовали су представници Русије, Ирака, Алжира, Бангладеша, Кувајта, Турске, Авганистана, Јемена, Јордана, Пакистана, Катара, Саудијске Арабије, Ирана, Либана, Сирије, Омана и других земаља.
Групе за стратешки поглед „Русија — исламски мир“ настала је 2006. године, након што се Русија прикључила Организацији за исламску сарадњу у својству посматрача. Групом председава лидер Татарстана Рустам Миникханов.
Група помаже у сарадњи Русије са елитама муслиманских земаља и стварању инструмената „меке моћи“. Њен главни задатак су пружање помоћи у процесу даљег приближавања Русије и исламског света на културном и цивилизацијском нивоу, координација ставова о најважнијим међународним питањима, као и помоћ у успостављању контаката са акцентом на проширење економске сарадње и сарадње између омладинских организација.
Такође, у оквиру групе планирано је да се промовишу традиционалне вредности муслиманских народа Русије с циљем супротстављања исламистичким радикалним идејама у друштву.
Пратите нас на Твитеру и први сазнајте оно што други прећуткују.