У понедељак је лист „Вашингтон пост“, позивајући се на неименоване изворе неких садашњих и бивших америчких званичника, јавио да је Трамп током сусрета са Лавровом рекао одређене информације које „излажу ризику критични извор обавештајних података“ о терористичкој групи ДАЕШ.
У уторак је саветник за националну безбедност америчког председника Херберт Макмастер назвао ове извештаје медија лажним. Према његовим речима, Трамп и Лавров су разговарали о заједничким претњама од терористичких организација, укључујући и претње авијацији, али није било речи о изворима или методама обавештајних служби.
Данас је председник Русије Владимир Путин изјавио да је Москва спремна да преда Вашингтону белешке разговора Лаврова и Трампа уколико то Вашингтон буде желео. Истовремено је он назвао „политичком шизофренијом“ оптужбе америчких медија на рачун Трампа да је он наводно дао Лаврову поверљиве информације. Помоћник руског председника Јуриј Ушаков касније је рекао да не постоји аудио-снимак разговора Лаврова и Трампа, већ да постоји само транскрипт.
„Не бих много веровао ономе што се налази у Путиновим белешкама. Да их добијем у електронској пошти, не бих отворио тај атачмент“, рекао је за телевизију „Фокс њуз“ републикански сенатор Марко Рубио. Он је истакао да га је једна од особа које су присуствовале састанку Лаврова и Трампа уверила да амерички председник није рекао ништа што би угрозило обавештајне службе земље.
„Сама идеја да ћемо узети неке доказе од председника Путина је апсурдна“, изјавила је за Си-Ен-Ен Сузан Колинс, републиканска сенаторка и чланица Одбора за обавештајне службе америчког Сената.
„Мислим да је последња ствар која је потребна председнику (Трампу) јемство Путина. Све ово сваког дана постаје све сложеније, али мислим да не би требало да дозволимо да нас одвуче од веома озбиљних тврдњи“, рекао је републиканац Адам Шиф за Си-Ен-Ен.
Сенатор Адам Кинзингер изјавио је да за њега Путинове речи „не значе ништа посебно“.
Пратите нас на Твитеру и први сазнајте оно што други прећуткују.