Посланик турског парламента и председник парламентарне Комисије за људска права Мустафа Јенероглу, у изјави за Спутњик објаснио је одлуку Турске да откаже посету немачких парламентараца бази Инџирлик, као и опште стање турско-немачких односа.
Јенероглу је подсетио да ће до сусрета председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана и канцеларке Немачке Ангеле Меркел доћи 24. маја у Бриселу и изразио очекивање да ће током овог састанка бити размотрени сви кључни моменти билатералних односа, укључујући и спорна питања:
„У турско-немачким односима постоје врло озбиљни проблеми који су најпре у вези са одлуком Немачке да пружи уточиште лицима која су била умешана у покушај државног пуча у Турској, као и са немачком политиком према Радничкој партији Курдистана. Турска је управо зато и отказала посету немачких парламентараца бази Инџирлик, јер су у саставу делегације могла бити лица која отворено подржавају курдске милитанте“.
Јенероглу наглашава је став Немачке поводом активности Радничке партије Курдистана (ПКК) потпуно неприхватљив за Турску. Анкара зна да у немачком парламенту постоји Комисија за одбрану у чији састав улазе посланици који отворено подржавају ПКК. Овај проблем би требало, по мишљењу саговорника Спутњика, решавати на високом нивоу.
Коментаришући најаву немачке канцеларке Меркел да ће алтернатива немачком контингенту бити Јордан, Јенероглу је изјавио да се нада да је немачка јавност схватила озбиљност овог питања:
„Надам се да је свима у Немачкој јасно да Јордан не може бити алтернатива за Инџирлик, јер би то онда значило да би се у Јордан преселили не само Немци, већ и остале снаге коалиције. Ово није питање које се решава на техничком нивоу. А као друго, то уосталом и није проблем Турске, већ Немачке, што значи да би Берлин требало да тражи решење ове ситуације“.
Према речима председника турске парламентарне Комисије за људска права ако Немачка одлучи да учини конкретне кораке како би се приближила турским ставовима, онда постоји могућност да дође до ублажавања кризе настале у међусобним односима. Такође, уколико немачки парламентарци желе да посете Инџирлик, у саставу делегације, према наводима Јенероглуа, не би смели да буду посланици који подржавају ПКК.