Прве политичке активности ЦИА, које ветерани ове агенције сматрају и њеним највећим успесима, одвијале су се у Француској и Италији 1947. и 1948. када су тамошње комунистичке партије и комунистички синдикати били на корак од победе на изборима. САД су пребациле милионе долара у обе земље да би помогле конзервативним синдикалистима и странкама десног центра, заустављајући на тај начин политичко напредовање комуниста. Операцију у Италији надгледао је Џејмс Џизус Енглтон, који је касније, као шеф контраобавештајне службе ЦИА, постао озлоглашен због свог параноичног страха да су се Совјети инфилтрирали у агенцију у Ленглију.
Педесетих година прошлог века ЦИА је помогла да се збаце лидери у Ирану и Гватемали, које су САД сматрале исувише левичарски оријентисаним, и на њихово место довела диктаторе за које се сматрало да су пријатељи. ЦИА је тајно манипулисала, мада на мање упадљив начин, и са изборима на Филипинима, у Либану, Непалу, Парагвају, Панами, Португалији, Костарики, Боливији. У Чехословачкој је 1990. године ЦИА потрошила око 400.000 долара за помоћ при избору Вацлава Хавела за председника, а за изборе у Никарагви 1990. године ЦИА је обезбедила више од три милиона долара на име „техничке помоћи, од чега је највећи део издвојен као подршка Виолети Бариос де Чаморо, председничком кандидату коју су САД подржавале. О парама уложеним у „стварање политичких институција“ у Кини да се и не говори, реч је о милионима долара агенције из Ленглија. Уосталом, Слободан Милошевић је 5. октобра срушен са власти у Србији уз помоћ 73 милиона долара које су САД уложиле у тај пројекат. То тврде западни извори.
И сада, после толико година мешања у политички живот других држава у САД одједном констернација о наводном „руском мешању“ у америчке изборе. Какво лицемерје без преседана. Или бумеранг ефект?
О свему овоме у емисији „На нишану Лазанског“ говоре публицисти и аналитичари Драгомир Анђелковић и Александар Павић.
Емисију уређује и води Мирослав Лазански.
Пратите нас на Твитеру и први сазнајте оно што други прећуткују.