Јубиларном самиту председавао је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, а присуствовао је и руски премијер Дмитриј Медведев који је са Дачићем имао краћи сусрет.
На Самиту је усвојена заједничка декларација земаља-чланица Организације за црноморску економску сарадњу.
У свом обраћању, Дачић је поручио да се Србија залаже за развој трговине међу земљама-чланицама и подржава све пројекте који би за циљ имали стварање повољне инвестиционе климе у региону која би привукла иностране инвестиције.
„Високо ценимо и вреднујемо развој сарадње у областима транспорта, туризма и енергетике“, навео је министар.
Србија, рекао је Дачић, сматра да су ова три сектора кључна за унапређење економије и представљају најјачи аргумент земаља-чланица, како у међусобним односима, тако и према трећим земљама.
„Залажемо се за укључивање приватног сектора у рад и пројекте БСЕЦ, с обзиром на то да су управо приватне компаније носилац развоја о којем говорим“, казао је.
Дачић је рекао да сматра да ће у предстојећем периоду, за опстанак и развој БСЕЦ, бити неопходна реформа саме Организације.
Иако је, како је рекао, један од циљева БСЕЦ промоција мира и стабилности у региону, сматрам да би требало избегавати отварање политичких питања и фокусирати се искључиво на економску и друге облике сарадње око којих постоји консензус свих нас. „Уверен сам да ће добра економска клима и стандард наших грађана деловати као стимуланс за решавање и неких политичких питања отворених међу појединим чланицама“, казао је Дачић.
Приметио је и да у данашњем свету економских криза, војних сукоба, незапамћених миграција, разједињавања држава и тероризма, организације попут БСЕЦ могу да учине разлику.
„Ово је циљ којем је Србија дубоко посвећена. Јасно је да земље овог региона, као уосталом и све земље света, имају својих политичких разлика и отворених питања која не могу да се реше преко ноћи. Имајући то на уму, сматрамо да је развијање економске сарадње најбољи начин да земље дођу до заједничког именитеља и створе амбијент који би олакшао постизање опште прихватљивог решења“, казао је.
Изразио је велико задовољство Србије због консензуса који је постигнут око усвајања Декларације Самита.
„Овим су земље-чланице показале спремност и решеност за међусобну сарадњу, што је један корак ближе циљевима које БСЕЦ промовише“, констатовао је Дачић.
Танјуг