„Не могу да разумем да САД спроводе операцију у Раки уз помоћ курдских снага јер тврде да на копну немају алтернативу. Постоји Турска. Постоји и Слободна сиријска армија која успешно спроводи операције против ДАЕШ-а“, рекао је он.
„Не треба да користите терористичке организације како би се борили против других терористичких организација, посебно када вам партнер говори да баш та терористичка организација ствара сталну претњу безбедности и стабилности“, нагласио је турски дипломата.
Килич се запитао и како би изгледало када би Турска почела да спроводи операције и да наоружава Нусра фронт.
„Партнерство САД и Турске није питање избора, већ потребе. Турска је само једна од неколико демократски уређених земаља у региону. Ниједна друга земља не би могла да се адаптира и придржава универзалних вредности слободе, демократије и људских права као што то чини Турска. Принципи функционисања економије и владавине права разликује Турску од других партнера и савезника САД“, тврди он.
Турски амбасадор је подсетио да је његова земља ликвидирала преко 3.000 терориста ДАЕШ-а, док се након успешних операција преко 60.000 грађана Сирије вратило својим кућама.
Несугласице између Анкаре и Вашингтона су се заоштриле због недавне Трампове изјаве о наоружавању сиријских Курда који воде борбу против терористичке групе ДАЕШ.
Курдске формације у Сирији, које су повезане са Радничком партијом Курдистана, за Турску представљају терористичке организације.
Пратите нас на Твитеру и први сазнајте оно што други прећуткују.