Према њеним речима, „најздушније брине“ Норвешки фудбалски савез, који је 16. маја Међународној фудбалској федерацији упутио писмо с молбом да спроведе истрагу о раду миграната у условима који „подсећају на ропство“.
„Сличне је бриге јуче имала и Холандија“, подсетила је Захарова.
Она је навела да се у овом случају тема људских права користи као „инструмент информационе кампање“.
„Напади ове врсте чујемо пре сваког великог међународног такмичења које се одржава у нашој земљи“, изјавила је Захарова.
„Што се тиче услова унајмљивања и боравка севернокорејских радника, о којима је било речи у документима послатим разним међународним структурама које су тако забринуте за људска права, они су прописани руским радним и миграционим законодавством. За контролу су надлежне одговарајући руски органи за питања миграције, тако да поштовање права унајмљених радника у Русији има ко да надгледа“, нагласила је Захарова.
Она је позвала да се обрати пажња на извештај Агенције Европске уније о нарушавању права миграната у ЕУ.
„Можда има смисла да Холандија или Норвешка припреме и пошаљу међународним организацијама петиције у вези с тим како стоје ствари с експлоатацијом људи у њиховим сопственим земљама? И то ће бити интересантно. Најбоље им је да протестују у складу са сопственим норвешким вредностима због поштовања људских права код њих“, додала је Захарова.
Стадион „Санкт Петербург Арена“, познат и као „Зенит-Арена“, почео је да се гради 2007. године за фудбалски клуб „Зенит“. Због организовања фудбалског шампионата 2018. одлучено је да се пројекат доради како би стадион потпуно одговарао захтевима ФИФА. Арена је отворена 22. априла утакмицом „Зенита“ и „Урала“ у шампионату Русије.