После четири године улагања и рада црква ће бити освештана у суботу, 27. маја ове године. Спутњик је имао ексклузиван приступ још неосвештаној цркви.
Архитекта цркве Никола Реља подигао је ово импозантно здање на узвишењу са којег се простире поглед на прелеп шумадијски крајолик. У самом храму доминира мозаик као уметничка форма, а он је дело професора Мирослава Лазовића. Процес стварања мозаичких икона трајао је више од три године, а површина осликаног простора је око 400 квадратних метара.
Мозаик је врло живописан, у складу са канонским правилима и распоредом који је одредио владика. Мозаик као монументална техника и сликарска дисциплина дошао је до изражаја са свим својим атрибутима.
На инсистирање председника Николића и његове супруге, на своду је урађена композиција посвећена страдалим крагујевачким ђацима из Другог светског рата, а поред ње доминирају и ликови Сање Миленковић из Варварина, и Милице Ракић из Батајнице, које су биле жртве НАТО агресије 1999. године, али и Вукашина из Клепаца, који је жртва усташког злочина у Јасеновцу.
Зидове грађевине употпуњују бројни витражи, израђени у класичном стилу, оивичени оловним лајснама. За њихову израду коришћено је бојено запечено италијанско стакло комбиновано са природним каменом.
Како нам је аутор мозаика објаснио, најзахтевније за рад су биле лучне површине због монтирања и утискивања самог мозаика. Једна од таквих површина је купола коју краси лик Исуса Христа, али и Богородица у олтарској апсиди и силазак Светог Духа који се такође налази у сферној површини.
Током посете цркви, Спутњик је сазнао да се и председникова супруга Драгица Николић ангажовала и била супервизор у процесу стварања мозаика, као и да ће њен рад бити икона Светог Димитрија, која ће се ускоро наћи у овом храму.
Оно што нам је дефинитивно привукло највише пажње биле су две раскошне, декоративне иконе, једна из Хиландара, друга, поклон патријарха московског Кирила.
Поред њих ће у храму бити изложене многе друге црквене знаменитости које је председник Николић добијао на поклон током својих дипломатских посета. Једна од донација је такође и полудраги камен, оникс, из Аризоне, који краси олтар храма.
Полијеле, лустери и врата дело су вајара проф. Мирољуба Стаменковића, док је часну трпезу, жртвеник, столиће, постоља за иконе, владичански трон и свећњаке креирала дизајнерка магистар Славица Кезуновић.
Свечаном чину освештења ове цркве, која ће, како је одлучено бити, женски манастир, уз бројне еминентне званице из политичког, културног и јавног живота, присуствоваће и патријарх српски Иринеј, који ће цркву предати на службу народу Бајчетине и Србији уопште.
Више фотографија цркве погледајте у галерији испод.