„Односи Русије и НАТО-а налазе се на најнижем нивоу од завршетка кризе Хладног рата. Алијанса је једнострано замрзла све пројекте практичне сарадње у областима од заједничког интереса, који су предвиђени поменутим документима и давали опипљив допринос европској безбедности. Иако су се усмено саглашавале са потребом да се елиминишу поделе на континенту, западне земље су се определиле за ’затворену‘ НАТО-центричну безбедносну архитектуру. Наставак те политике постао је дугорочни курс о војно-политичком ’обуздавању Русије‘. Његова директна последица је повећање вероватноће сукоба на евроатлантском подручју“, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.
„Намера Алијансе да докаже своју релевантност надувавањем мита о ’опасности са Истока‘ спречава уједињење напора држава у борби против заједничких претњи и изазова“, додаје се у документу.
„Растући негативни трендови нису избор Русије. Они су директан резултат вишегодишње деструктивне линије блока, чији је циљ несмотрено постизање војно-политичке доминације у европским и светским пословима. И док није касно, треба зауставити покушаје изградње односа са нашом земљом у духу шема и механизама сукоба“, истиче се у документу.
Министарство наглашава да је Москва уверена у могућност одржавања плодотворне дискусије о постојећим проблемима.
„Овде је главна ствар свест о реалности, деполитизовано разумевање савремених процеса и могућност да се гледа даље од тренутног хоризонта у интересу не само ’клуба изабраних земаља‘, већ и свих, без изузетка, народа Европе“, наводи се у саопштењу.
Министарство је акције НАТО-а у близини руске границе назвало опасним покушајем да се заобиђу принципи оснивачког акта о односима Русије и Алијансе, што доводи до трке у наоружању.
„Предузете мере за јачање ’источног крила‘ НАТО-а и јачање војног присуства и инфраструктуре у пограничним регионима уништавају одредбе оснивачког акта, пре свега у погледу обавеза ’спровођења своје колективне одбране и других задатака обезбеђивањем неопходне усаглашености, интеграције и капацитета јачања, а не путем додатног сталног размештања значајних борбених снага‘. Напредно распоређивање НАТО технике, независно од сврхе њеног коришћења управо представља стално војно присуство, а то што ће се њено особље формално ротирати, у принципу није битно“, наводи се у саопштењу.
„Сматрамо да су покушаји да се заобиђу принципи оснивачког акта опасни и у супротности са стварним интересима самих држава-чланица НАТО-а. У томе видимо намеру Алијансе да се озаконе војне припреме у близини границе са Русијом које заједно са војним активностима појединих земаља блока мењају однос снага у Европи и доводе до опасног вртлога трке у наоружању“, закључује се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.
Пратите нас на Твитеру и први сазнајте оно што други прећуткују.