Европски партнери очекивали су од америчког председника уверавање у верност савезу, а уместо тога добили су од њега лекцију о управљању војним буџетом. Упркос свим напорима Европе да не наљути Трампа, на самиту није дошло до приближавања са САД.
Господин Непредвидиви, Доналд Трамп потпуно је разбио цео сценарио НАТО-а, пише дописник НДР Кај Кистнер. Шефови држава и влада Алијансе очекивали су од америчког председника да се закуне на верног савезу, али Трамп је тај противтерористички састанак у Бриселу претворио у „лекцију о управљању војним буџетом“, истиче аутор.
„Као да се око њега окупио разред ученика. Он је поновио своју тврдњу да Меркелова и компанија дугују САД ’огромне суме новца‘“, истиче немачки новинар.
„Са становишта НАТО-а, то није ништа друго до пи-ар кампања. Трампови партнери су стајали скамењених лица у лошој игри“, пише аутор.
У међувремену, Алијанса чини све напоре да стварно ојача трансатлантско пријатељство, а не само симболично. У чланку се наводи да зграда новог седишта НАТО-а представља две руке чији се прсти преплићу, симболично повезујући државе са различите стране Атлантика.
„Лепа слика, али се не може сакрити да су се неки дланови у НАТО-у ознојили након што је Трамп током предизборне кампање ставио под сумњу лојалност савеза“, сматра дописник НДР.
НАТО сада покушава да освоји бизнисмена Трампа уз помоћ трампе.
„Ми се отворено залажемо за борбу против тероризма и свечано обећавамо да ћемо повећати трошкове одбране, а заузврат нас ти више нећеш звати застарелим или неодрживим“, такви су, са тачке гледишта аутора, услови те трансакције.
Мото НАТО-а у овом случају је „само да не наљутимо Трампа, само да се не отварају нова рањива места“, наставља Кистнер. Међутим, судећи по речима америчког председника, план је доживео неуспех. Новинар сматра да се, након што је Трамп преузео дужност председника, дистанца између Европе и Сједињених Америчких Држава значајно повећала и сада их не дели само океан.
Мало је вероватно да ће се ситуација ускоро променити, што је постало јасно после дебија Трампа у ЕУ, наводи се у чланку. Након састанка у Бриселу председник Европског савета Доналд Туск јасно је истакао да по питањима трговине и климатских промена између ЕУ и САД и даље постоје различита мишљења. Штавише, он је нагласио да није уверен да постоји један заједнички став у вези са Русијом.
„Трамп и ЕУ се и на плану размишљања, за шта већ постоји доказ, налазе на различитим континентима“, уверен је аутор.
Уосталом, од самог почетка било је јасно да са Трампом неће бити лако — лидер Беле куће је поздравио „брегзит“ и ставио је до знања да не само што је потпуно равнодушан према ЕУ, већ и да би преферирао њен распад, пише немачки новинар. После прве посете Трампа Европи, такође се разјаснило да се не може очекивати брзо приближавање двеју страна на супротним странама Атлантика.
Чак и ако следећи пут амерички председник „као изузетак“ нађе праве речи, не значи да их он касније неће повући, негирајући их још једном изјавом или једним твитом, и „на тај начин претворити тако значајну зграду трансатлантског партнерства у кућу од карата“, истиче Кистнер.
Осим тога, апсолутно је нејасно шта ће се десити ако се нови председник САД једанпут суочи са правом кризом, наглашава новинар и закључује да посета Трампа нимало није ујединила НАТО.