Десничарска партија УКИП, која је предводила излазак Велике Британије из Европске уније, објавила је манифест који дефинише њихове ставове о разним питањима у светлу предстојећих парламентарних избора у Великој Британији заказаних за 8. јун. Манифест је фокусиран на питања која се односе на британску муслиманску мањину која чини око пет одсто становништва.
Њихова платформа укључује закон против практиковања шеријатског закона, привремени мораторијум на нове исламске школе, годишњу проверу како би се осигурало да се није дешавало генитално сакаћење и, наравно, забрану ношења бурке.
„Одећа која крије идентитет подиже препреке за комуникацију, ограничава могућности за запошљавање, прикрива доказе породичног насиља, спречава унос есенцијалног витамина Д преко сунчеве светлости, не ослобађа“, наводи се у манифесту.
„Не постоји људско право којим се сакрива ваш идентитет“, наставља се у документу.
„Уколико нешто спречава слободу, то је никаб који спречава жене да себе доживљавају као појединце. Ми желимо да отворимо могућности за све жене како би оне могле да учествују у потпуности у животу и на радном месту.“
Можда највеће изненађење у манифесту УКИП је то што би он заправо могао да буде истинит, ако ништа друго барем суштински. Семантички гледано, витамин Д се не добија преко сунчеве светлости, већ се сунчева светлост користи као гориво за производњу витамина Д у телу.
У раду објављеном у „Саудијском медицинском часопису“ наводи се да постоји необично висока стопа недостатка витамина Д код саудијских ученица узраста од 12 до 15 година.
„Постојала је позитивна веза између ниског калцијума у исхрани и мањег излагања сунцу са ниским нивоом витамина Д“, наводи се у чланку који су написали социолог Аиши Сидики и педијатар Хајат Камфар.
Према британском закону, организације и власт могу да забране бурке и никабе (велове за лице), али нису у обавези да то учине. Истраживање из августа 2016. године је показало да је чак 57 одсто Британаца за забрану ношења бурке на јавним местима, а 25 одсто било је против. У фебруару се конзервативна премијерка Тереза Меј изјаснила против забране бурке.
„Верујем да је оно што жена носи њен избор“, рекла је она тада.
Локални избори одржани 4. маја 2017. године били су права катастрофа за УКИП. Они су са 145 локалних места спали на само једно. Лидер УКИП-а Пол Натал демантовао је да ће странка бити распуштена и инсистирао је да ће повратити места која је изгубила током општих избора.