Та одељења ће се бавити бригом о светињи брака и породице, биоетиком и праћењем „разбијачке делатности јеретичких организација, секти и неканонских групација“, пишу „Вечерње новости".
То је одлучено на управо завршеном заседању Светог архијерејског сабора СПЦ који је том приликом, такође, дао одобрење Епархији рашко-призренској да установи административно седиште у древном Расу, данашњем Новом Пазару.
Та епархија ће тако поред „матичне“ престонице у Призрену, добити и центар ван Косова и Метохије, а та одлука је објављена у саопштењу које је у име Сабора потписао епископ бачки Иринеј.
Та одлука се у црквеним круговима тумачи као део старе иницијативе о подели Рашко-призренске епархије иза које стоји потреба о већој брзи за вернике у Новом Пазару и околини, наводи београдски дневник.
Сабор је одлучио и да седиште Епархије источноамеричке из Ворена у Њу Џерсију премести у Парк Хилс у Јонкерску у држави Њујорк, што ће допринети ефикасности рада и лакшем окупљању верника.
Уз то, Сабор је на заседању подржао изградњу Меморијалног центра на Старом сајмишту као трајног спомен-обележја српским жртвама у 20. веку, као и жртвама Јеврејима, Ромима и припадницима других народа.
Такође, Сабор је са великом жалошћу констатовао да Румунска православна црква не само што наставља са својим антиканонским упадима у јурисдикцију СПЦ, него их још и интензивира и проширује на читаву српску канонску територију.
„Уколико она са том крајње небратољубивом праксом не престане у најскоријој будућности, Синод ће бити приморан да начини мучан, али једини могућ корак — да прекине литургијско и канонско општење са том црквом“, наведено је у саборском саопштењу.
Једна од одлука је и да ће се Српска православна црква убудуће, сваког 25. маја по новом, односно 7. јуна по старом календару, као мученика сећати жртава злогласне нацистичке Седме СС дивизије „Принц Еуген“, која је починила незапамћен масакр над народом Црне Горе, наводе „Новости“.