У „случају Трепча“, Приштина је отишла корак даље, па је, пошто је присвојила тај рударско-металуршки комбинат, покренула процес његове реорганизације.
„Позиција Србије је позната“, каже на то шеф Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић за Спутњик и подсећа да је Србија поништила једностране акте привремених институција у Приштини о присвајању комбината.
„Трепча, хвала богу, функционише, храни хиљаде наших радника и њихове породице на северу Косова и Метохије, а не чуде ме изјаве везане за Трепчу и посматрам их у контексту актуелних предизборних дешавања у нашој јужној покрајини“, рекао је директор Канцеларије за КиМ.
У сваком случају, Србија ће, као што је и до сада то чинила, наставити да са успехом, заједно са народом, штити своју имовину, каже он.
На питање каква је судбина бриселског дијалога, шта се ту може очекивати када су у питању Трепча и српска имовина на Косову и Метохији, Ђурић каже да је питање имовине нешто што Приштина упорно покушава да реши једностраним потезима.
„Мисле, ако наставе да забијају главу у песак, да ће побећи од чињенице да оно што покушавају да отму није њихово. Историја нас, међутим, учи да и после дугих временских периода, после великих неправди, питање својине бива решено у корист онога ко је титулар, односно ко је власник“, истакао је он.
Ђурић сматра да ће тако бити и у нашем случају. „Само треба да будемо стрпљиви, упорни и истрајни“, рекао је он за Спутњик.
Агенција за приватизацију Косова је косовском премијеру у техничком мандату Иси Мустафи предала Студију изводљивости стратешке оријентације за развој Трепче.
Мустафа је тим поводом изјавио да је „од суштинске важности да се што пре конституише Одбор Трепче, да се Трепча организује као акционарско друштво, да се делује и преузме пуна одговорност у овој области“.