Халдун Солмазтурк, бивши руководилац Канцеларије за међународну безбедност Генералштаба турских оружаних снага, изјавио је да Турска и Немачка више једна другу не сматрају савезницима.
„Савези држава се стварају у циљу пружања узајамне подршке. Чињеница да се развила криза између две земље-чланице НАТО-а због базе Инџирлик заправо одражава озбиљне проблеме не само у турско-немачких односа, већ и у односима унутар НАТО-а“, рекао је експерт за турски Спутњик.
Истовремено, Солмазтурк је истакао да је турско-немачка криза која се тиче војне базе Инџирлик површни одраз дубоких неслагања двеју земаља.
„Ова криза и неспремност страна да је реше доказује да Турска и Немачка више не третирају једна другу као чланице заједничког савеза које су обавезне да штите и подржавају једна другу. Данас су односи између Анкаре и Берлина отворено непријатељски. Тешко је рећи да ли ће немачке трупе на крају бити измештене са Инџирлика. Али сама чињеница да је овакво питање искрсло наводи на размишљање о узроцима ове кризе“, истакао је експерт.
Турска је забранила групи немачких посланика да посете ваздухопловну базу почетком маја, што је навело канцеларку Ангелу Меркел да предложи да Берлин размотри измештање око 250 војника стационираних на Инџирлику у суседну земљу.
Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу рекао је да Анкара неће дозволити немачким посланицима да посете ваздухопловну базу Инџирлик све док Немачка предузима кораке против Турске.
Конкретно, турске власти су оштро критиковале одлуку Немачке да понуди азил групи турских војника који су тражили уточиште у Немачкој након неуспелог војног пуча прошлог јула.
Са своје стране, Влада Немачке је дала Турској две недеље да реши проблем у вези са употребом ваздухопловне базе Инџирлик, или ће у супротном Бундесвер померити свој контингент у Јордан, Кувајт или на Кипар, саопштили су немачки званичници у петак.