Британско Министарство спољних послова (Форин офис) издало је упозорење својим држављанима да не путују у 48 држава због могућих терористичких напада. Међу њима се налази и север Косова.
Оно што прво упада у очи јесте да је Форин офис упозорење дао за државе, али када је Косово у питању, Британци поименце наводе четири општине у којима би, према њиховом мишљењу, њихови држављани могли да буду угрожени од терористичких напада.
То су општине на северу КиМ са већинским српским становништвом — северни део Косовске Митровице, Зубин Поток, Лепосавић и Звечан. Знају ли, пословично добро обавештени британски званичници, нешто што би и ми требало да знамо? Шта ће се то, у наредном периоду, а на Косову је у јеку предизборна кампања, догодити у српским општинама што би могло да угрози британске грађане? Ако ће британски грађани бити угрожени, шта је са осталима, онима који у тим општинама живе?
Бивши директор Војно-безбедносне агенције Момир Стојановић претпоставља да Британци сигурно имају више информација од српске обавештајне заједнице, којој је могућност деловања на КиМ ограничена. Такође, наводи он, британске обавештајне службе спадају у ред најактивнијих на Балкану још од 1945.
„Самим тим, намеће се закључак да британска служба сигурно има боље податке и сазнања, боље процене и анализе када је у питању Косово него српска служба. Претпостављам да Британци располажу неким сазнањима о могућој дестабилизацији стања на северу Косова везано за предстојеће локалне изборе“, каже Стојановић. Могући терористички напад или провокација, додаје он, имала би за циљ утеривање страха како би се смањила излазност Срба на предстојеће изборе.
„Могуће је да британска служба зна ко то припрема, али због националних интереса не желе да кажу. Мислим да, ако су позвали своје грађане да не путују на север Косова, имају разлога за то“, каже Стојановић.
Према речима аналитичара са Косова Живојина Ракочевића упозорење британског Министарства спољних послова Британцима да не посећују српске општине на северу Косова је чиста гротеска. Осећај угрожене безбедности је на другој страни, српској, каже Ракочевић и то јужно од реке Ибар. Он подсећа да су слично упозорење за ускршње празнике издали Американци својим грађанима. Тада су Американци упозорили да може бити терористичких напада око хришћанских верских објеката. Тада терористичких напада на КиМ није било.
„То (упозорење Форин офиса) је наставак инерције којом се настоји да се продуби негативна слика о Србима на северу КиМ према којој, већ 18 година комплетно зло долази одатле.
„То су пројекти међународне заједнице, то су пројекти који су реализовани у Приштини. Део тих пројеката допро је и до врхова светске моћи, који по тој инерцији виде као једине кривце и извор сваког зла виде те четири општине на северу КиМ, које су сачувале елементарне слободе за своје грађане“, каже Ракочевић.
У упозорењу Форин офиса наводи се да је на северу јужне српске покрајине било насилних сукоба, бацања бомби и експлозија аутомобила. Учестали протести у Приштини смирили су се, али у наредним недељама постоји могућност њиховог обнављања и могу да постану насилни, каже се у упозорењу. Британцима се препоручује пажња уколико уоче да се окупљају велике групе људи током повишених политичких тензија.