Партнерство с Пекингом веома је важно за Москву, поред осталог, и због западних санкција.
Аутор текста не верује да ће ово партнерство икада прерасти у право пријатељство. Према његовим речима, Кина радо тргује с Русијом, али је сматра супарницом када је реч о утицају, посебно у Централној Азији.
Поред тога, Пекинг је задовољан постојећим стањем ствари на светској позорници, док Москва, сматра аутор, жели да га промени из корена.
На друго место по важности за Русију аутор је ставио Јапан. Користи од сарадње с Токијом су модернизација индустрије уз помоћ јапанске технологије, као и могућност да се створи противтежа Кини. Ипак, на односе Русије и Јапана сенку баца спор који се тиче Курилских острва.
Када је почела операцију у Сирији, Русија је почела да игра значајну улогу у том региону. Без обзира на то што се у Сирији Русија нашла на супротној страни барикаде са Саудијском Арабијом, државе су успеле да се договоре и да зауставе пад цена нафте, погубан за економије обеју земаља.
Иако је Ријад готово потпуно задовољан политиком Вашингтона, нема гаранција да ће тако бити и у будућности, наводи „Тајм“.
Односи Русије и Турске били су помрачени инцидентима који су могли да постану и повод за рат, а као пример аутор наводи обарање руског борбеног авиона изнад Сирије и убиство руског амбасадора у Анкари.
Ипак, услед погоршања односа Турске са Западом, Анкара и Москва имају више разлога да теже ближим везама: на пример, да граде гасовод „Турски ток“.
Повод за несугласице остају питања о улози сиријског председника Башара ел Асада и статус курдских територија у Сирији.
Венецуелу, захваћену кризом, аутор је поставио на последње место своје листе. Он наводи да је крајем прошле године државна нафтна компаније Венецуеле, која је власник „Цитгоа“, „Росњефту“ дала 49,9 одсто акција те америчке нафтне компаније.
Ако Венецуела не успе да се избори са својим дуговима у догледно време, врло је вероватно да ће „Росњефт“ бити на корак до преузимања контролног пакета акција „Цитгоа“, а то ће Русији омогућити да преузме контролу над важним нафтнопрерађивачким капацитетима у САД.
Пратите нас на Твитеру и први сазнајте оно што други прећуткују.