„Да би се постигла стабилност, владавина права мора да постане општеприхваћен принцип у свим аспектима и широм суседства. Такође, отворени дијалог би требало оснажити, а националистичку и запаљиву реторику избегавати“, наводи се у том документу.
Истовремено, у Декларацији се напомиње да није довољно само обећати далеку перспективу чланства у ЕУ да би се одржало поверење у процес приступања, већ су „потребне опипљиве политичке акције“.
Јасну европску перспективу требало би охрабрити с циљем „деловања у правцу убрзане динамике за оне кандидате који могу да брже напредују дуж реформског пута, поготову ако је то потврђено напретком у области владавине права, судства, националних мањина и доброг управљања“, поручено је у заједничкој декларацији.
У истом документу се, додаје СТА, указује на то да би свака земља требало да има „слободу да бира политичке и безбедносне савезе“, али се истиче потреба за „уздржавањем од било каквог мешања у питања која се тичу процеса одлучивања који суштински спадају под надлежност домаћег правосуђа“.
Кад је реч о односима у региону, у Декларацији се наводи да је „искрено ангажовање у процесу помирења и решавању свих нерешених питања на миран начин и путем политичког дијалога, у складу са међународним правом и добросуседским односима, предуслов за постизање праведних решења“, наводи СТА.
У завршном документу се, на крају, позива на дубљу економску сарадњу која ће регион учинити привлачнијим за инвестиције, закључује словеначка агенција.
На годишњем састанку лидера држава Југоисточне Европе у оквиру Процеса „Брдо—Бриони“, који је одржан данас у Брду код Крања, учествовао је и председник Србије Александар Вучић.
Танјуг