Коми је предводио истрагу о могућем мешању Русије у председничке изборе у САД 2016. године, када га је Трамп прошлог месеца отпустио.
Званичници Беле куће су у петак рекли да не знају да ли ће Трамп блокирати Комијево сведочење пред сенатским Одбором за обавештајне послове, преноси Ројтерс.
Та саслушања би могла да изазову још проблема Трампу када су у питању наводи о руском мешању у председничке изборе у САД прошле године.
На питање да ли ће се Трамп позвати на „извршну привилегију“ како би спречио Комијево сведочење, портпарол Беле куће Шон Спајсер рекао је да ће „очигледно, то бити размотрено“, пренео је „Ју-Ес-Еј тудеј“.
„Како сам разумео, датум саслушања није још одређен. Нисам још разговарао са саветом. Не знам како ће одговорити“, рекао је Спајсер новинарима.
Виша саветница Беле куће Келијен Конвеј изјавила је у петак да ће Трамп одлучити да ли да искористи своје председничке моћи и блокира Комијево сведочење идуће недеље.
У интервјуу за Еј-Би-Си њуз, Конвејова је наговестила да би Трамп могао да дозволи Комију да сведочи, рекавши да ће гледати остатак света док он буде на тим саслушањима.
На питање да ли ће Трамп блокирати његово сведочење, Конвејова је рекла да та одлука пада на самог председника.
Правни стручњаци кажу да би Трамп могао да се позове на доктрину познату као „извршна привилегија“ да заустави Комија да сведочи, али такав потез би вероватно навукао још више критике, а случај би могао да заврши на суду, наводи Ројтерс.
Доктрина „извршне привилегије“ нема своје упориште у Уставу, али су се на њу позивали председници САД још од времена Џорџа Вашингтона, како њихови приватни разговори и преписка не би дошли до Конгреса. Смисао те доктрине је да се очекује да председник САД, као извршна власт, од својих помоћника добија искрене савете, без бриге да ће они бити откривени законодавној власти — Конгресу.
Танјуг